Dvě velká vinařská centra na jižní Moravě, Znojmo a Mikulov, se letos rozhodla spolupracovat při organizaci svých vinobraní. Ta se stejně jako loni konají ve stejném zářijovém víkendu. Znojemské historické vinobraní připravují na jedenáctého a dvanáctého září. Pálavské vinobraní v Mikulově bude trvat ještě o den déle. Na místo konkurence města chystají společnou vstupenku na obě akce a speciální vlakové spoje z Brna a z Jihlavy.

„Mezi našimi vinobraními nepanovala konkurence. Letos jsme chtěli návštěvníkům umožnit, aby mohli zavítat na oboje slavnosti vína,“ uvedla mluvčí Městského úřadu Znojmo Denisa Šipošová. Podle místostarostky Mikulova Ilony Žižkové Vágnerové si letos návštěvníci mohou koupit vstupenku pouze na jednu ze slavností nebo společnou vstupenku na obě vinobraní.

„Ta stojí tři sta korun a slouží zároveň jako jízdenka do speciálních vlaků z Brna a z Jihlavy. Všichni organizátoři se totiž shodují, že jezdit na slavnosti vína vlastním autem, je hloupost. Člověk si to pak podle nich moc neužije. „Proto pojede zvláštní vlak z Brna přes Mikulov do Znojma. V opačném směru vyrazí vlak z Jihlavy přes Znojmo do Mikulova,“ popsala místostarostka.

Ve Znojmě zahraje Čechomor

Podle mluvčí Šipošové ze Znojma se obě města rovněž snažila sladit své bohaté doprovodné programy. „Vrchol našich oslav plánujeme na pátek večer, kdy lidem zahraje například kapela Čechomor. V Mikulově pozvali nejzajímavější hosty na sobotní odpoledne,“ popsala Šipošová.

Kulturní program slavností zaplní každý kout obou měst. Znojmo připravuje vedle série koncertů také kilometr dlouhý historický průvod městem či jarmark starodávných řemesel. „Lidé se podívají na zručné řemeslníky. Některá řemesla si také sami vyzkouší, když budou chtít,“ popsal za pořadatelskou agenturu David Kubík. Ten návštěvníky láká také na rytířská klání pod znojemskými hradbami.

Mikulovští zase plánují spoustu akcí, které souvisí přímo s vínem. Chystají například vinařskou tržnici. „V sálech mikulovského zámku uspořádáme úplně první mistrovství České republiky v čichání vína. Zúčastnit se ho může každý zájemce, který projde vstupním kolem,“ popsala místostarostka Žižková Vágnerová.

Každý rok putují na vinobraní do Znojma i do Mikulova desítky tisíc lidí. Mnoho z nich zůstává na všechny dny oslav a města musí řešit především to, kde návštěvníky ubytuje. „Stejně jako loni založíme stanové městečko u domova mládeže Středního odborného učiliště. Hotely a penziony v Mikulově ubytují asi osmnáct set lidí a po dobu Pálavského vinobraní jsou beznadějně plné,“ řekla Žižková Vágnerová.

Stejný problém řeší i ve Znojmě. „Na víkend, kdy pořádáme vinobraní, jsou již nyní hotely ve Znojmě úplně vyprodané. Můžeme však zájemce ubytovat v okolí, na Vranovsku či Bítovsku. Máme domluvené, že dopravci odtud navýší autobusové spoje do Znojma,“ vysvětlila mluvčí Šipošová.

Vinobraní pohlídají záchranáři i policisté

Města dbají i na bezpečnost na oslavách. Připravují hlídky policistů, hasičů i záchranářů. „Záchranářské hlídky rozmístíme na několika místech ve Znojmě. Budou pomáhat, když se někomu udělá špatně nebo když se někdo zraní. Pod dozorem budou i všechny ohňové atrakce,“ popsal pořadatel Kubík.

Slavnosti vína v obou městech mají dlouhou tradici. Mikulovské vinobraní uspořádají již po dvaašedesáté. To znojemské je o devatenáct let mladší. Poprvé jej slavili v roce 1966. Tak rozsáhlé oslavy však města připravují až v posledních letech. „Předtím jsme měli i deset let úplně stejný program,“ dodala Šipošová.

Atmosféra vinných oslav se líbí i obyvatelce Židlochovic, i když zatím vinobraní ve Znojmě ani v Mikulově nenavštívila. „Pořádáme si vlastní malé vinobraní přímo u nás doma. Mám tu drobnou viničku asi o dvou set padesáti keřích vinné révy,“ popsala.

Autorka: KLÁRA ŽIDKOVÁ