„Výstavu jsme oproti původnímu termínu prodlužovali. Dohromady ji vidělo asi šest tisíc návštěvníků. Jihomoravské muzeum v nejbližší době čekají dvě větší akce. V listopadu představíme novou knihu Příroda Znojemska. Na začátku prosince pak otevřeme výstavu železničních modelů, nazvanou Jede, jede mašinka, v Domě umění,“ uvedl ředitelka znojemského Jihomoravského muzea Vladimíra Durajková.

Hlavními lákadly výstavy Život a smrt v mladší době kamenné byly dvě sošky žen staré více než šest tisíc let. Torzo Hedviky našli archeologové pod vedením Zdeňka Čižmáře vloni v říjnu u Mašovic. Na stejném nalezišti pak letos v srpnu objevili i menší Johanku se strnulým pohledem a tvarem hlavy poněkud připomínajícím lenochoda. Obě dvě se spolu s dalšími exponáty zanedlouho přesunou do Brna.

„Znojemská výstava bude součástí rozsáhlejší expozice Moravského zemského muzea. Otevřena bude někdy na přelomu března a dubna,“ sdělil autor výstavy a její kurátor Zdeněk Čižmář.

Ten má na výstavu jen samé kladné ohlasy. „Řada kolegů se ptala, jestli výstava nebude cestovat po Evropě, což je docela příjemné. Dokonce kolega z Maďarska o ni má takový zájem, že už si nechává zpracovat kalkulaci technického převozu celé výstavy, její instalace a reinstalace. Chce se pokusit i o nějakou garanci maďarské vlády,“ uvedl archeolog.

Ten se v nejbližší době k další výstavě obdobného rozsahu nechystá. „Příprava této expozice mi vzala pět let života,“ s nadsázkou dodal Čižmář. „Bez zkušeného týmu v zádech by to vůbec nemohlo vzniknout,“ doplnil.

Na výstavě Život a smrt v mladší době kamenné byla k vidění umělecká a užitková díla moravských pravěkých kultur, především vzácné neolitické plastiky kyprých ženských postav. Na znojemském hradě se veřejnosti představilo okolo sto padesáti archeologických exponátů. Poprvé byly společně vystaveny i dvě světově proslulé Venuše z Hlubokých Mašůvek ze sbírek Moravského zemského muzea. To se také na výstavě spolu se znojemským muzeem a znojemským Ústavem archeologické a památkové péče podílelo. Celou expozici doprovází třísetstránkový výpravný katalog se spoustou fotografií.