Organizátoři výstavy chtějí upozornit na místní umělce. Těm zatím podmínky ve městě nepřejí. Na Znojemsku chybí mecenáši, sběratelé i galerie, které by jejich práce nabízely.

„Kromě občasných výstav regionálních umělců v Domě umění se toho moc neděje. Soukromé galerie tu, na rozdíl od Mikulova nebo třeba Jihlavy, většinou neuspějí,“ řekl Alexandr Walter, který vytváří figurální keramiku. „Své práce tak nabízím do galerií v jiných městech,“ dodal. Znojmo by si podle něj zasloužilo větší umělecký provoz.

Oživit výtvarnou scénu na Znojemsku plánuje podnikatel a sběratel Karel Fiala. „Výstava znojemských výtvarníků je teprve první krok. Myslím, že se časem podaří vytvořit i galerii, která by nabízela místní umělce,“ řekl.

Současným znojemským umělcům se zatím příliš nedaří prosadit na republikové ani na krajské úrovni. Zatím také neexistuje vrstva lidí, kteří by jejich práce kupovali.

„Umělecké granty jsou zatím pro znojemské umělce nedostupné. Na umění se v Jihomoravském kraji ani ve Znojmě příliš neslyší,“ soudí Fiala. Do budoucna by to mohla změnit právě lepší prezentace a výstavy.