Do druhé poloviny prázdnin vstupuje Znojemsko bohatým programem. Znojmo láká od úterka do čtvrtka na druhé Okurkové dny, v Hrušovanech v sobotu chystají třetí Vavřinecké slavnosti a vranovská přehrada nabídne už tradiční výlov lechovických sektů.

„Oproti loňsku nabídneme bohatší program. K novinkám bude patřit třeba možnost svézt se centrem města na bryčce, nebo si poslechnout historické pouliční muzikanty, flašinetáře či harmonikáře,“ uvedl Oto Mašek, znojemský radní a šéf Znojemské Besedy, která slavnosti organizuje.

Po letních hudebních festivalech, které ve městě nabídly program pro příznivce rocku, klubové scény, vážné hudby i pouliční kultury, nyní přijde řada na velmi lidové programy. „Dnes v půl šesté odpoledne vystoupí na hlavním pódiu na Masarykově náměstí populární duo Eva a Vašek. V další dny vystoupí Děda Mládek Illegal Band a Pražský pouťový orchestr,“ vypočítal v úterý Mašek.

V úterý a ve středu budou do jedné hodiny odpoledne malé i větší návštěvníky bavit pouliční divadelníci a kejklíři. U stánků na Horním a Masarykově náměstí a Obrokové ulici budou moci vybírat z nabídky řemeslníků nebo si pochutnat na okurkových specialitách, které připraví vybrané znojemské podniky.

„Nejlepší okurkový pokrm vyhlásí ve středu šéfkuchař Zdeněk Pohlreich. Už při slavnostním zahájení předáme ceny za nejlepší zavařené okurky a rychlokvašky. Porota měla náročný úkol, vybírala z pětatřiceti vzorků,“ doplnil Mašek.

Historická atmosféra

Podle představitelů města mají Okurkové dny oživit historickou atmosféru Znojma a připomenout tradiční spojení Znojma a okurek.
„Snažíme se částečně navodit atmosféru starých okurkových trhů. Naším cílem je oživit a zatraktivnit střed města. Většina lidí si Znojmo pořád spojuje s okurkami, i když se tu už pěstují jen málo. I proto je tahle slavnost další příležitostí, jak udržet a rozvíjet naše tradice,“ řekl starosta Znojma Petr Nezveda.

Pestrý program nabídnou letos i Vavřinecké slavnosti, které na sobotu chystají pořadatelé v Hrušovanech nad Jevišovkou.

„Dopoledne bude na náměstí Míru patřit zábavě a soutěžím pro děti. V jednu hodinu odpoledne zahájí hlavní program promenádní koncert dechové hudby Amatéři. Vedle různých soutěží či módní přehlídky bude odpoledne připravena i ochutnávka vín ve čtyřech sklepech místních vinařů,“ přiblížila starostka Hrušovan Alena Loukotová.

Na večer slibují pořadatelé zábavu s kapelou Pop stars, která oživí melodie slavné švédské skupiny ABBA.

Rovněž v sobotu bude na druhý konec regionu lákat tradiční galavečer lechovického sektu na vranovské přehradě. Vrcholem programu bude opět výlov stovek lahví sektu, který zrál od jara na dně přehrady. Diváky v areálu Camp pláže bude bavit zpěvák Marek Ztracený a skupiny Temperamento a Vikomt.

Výtěžek pro Paraple

I letos předají organizátoři výtěžek dobročinné dražby sektů zástupcům Centra Paraple.

„Dříve býval výlov sektu spojený s naší vranovskou poutí. Už loni ale zastupitelé rozhodli pouť o týden posunout, aby byl ve Vranově nad Dyjí bohatší program. Letos bude pouť navíc poprvé v neděli, tedy šestnáctého srpna. Dosud bývala o sobotách,“ informoval starosta Vranova Lubomír Vedra.