Chybělo ale málo a jedinečnou sbírku přitom mohli obdivovat návštěvníci Prahy. „Jedná se o exponáty ze sbírek tří sběratelů. Původně jsem hledal vhodné prostory ve středních Čechách, uvažoval jsem i o Praze. Náhodou jsem se dozvěděl o zámečku v Boskovštejně, a bylo rozhodnuto. Je odsud blízko do Brna, do Vídně a na Vranovsko," pochvaloval si kurátor sbírky Jan Železný, který pochází z Berounska. Se současnými majiteli se dohodl na šestiletém pronájmu. „Jedinečná sbírka čítá tři sta exponátů bicyklů a na sto plakátů. Expozice mapuje historii cyklistiky od naprostých začátků až po současnost," doplnil Železný.

Jeho snahy vítá starosta Boskovštejna Libor Nevrkla. „Měli jsme spoustu zájemců, kteří přišli s velkými nápady za spousty peněz. Pan Železný neslibuje, ale koná. Zatím splnil vše, co si naplánoval, a muzeum otevře již příští sobotu," těšil se starosta.

Zámeček je v poměrně dobrém stavu díky mnoha opravám, o které se postaralo Jihomoravské muzeum i soukromý vlastník, který však nedokázal své plány uskutečnit a zkrachoval. „Objekt pak v konkurzu koupili italští investoři, kteří zámeček převedli na firmu Linosa se sídlem v Praze," zavzpomínal na peripetie starosta Nevrkla.

O zřízení muzea už ví i Čestmír Vala ze znojemského CykloKlubu Kučera. „Sbírka je skutečně bohatá. Je pravda, že kdyby byla na jiném místě, možná by ji vidělo více lidí, ale pro region je to dobrá zpráva. Okolí Boskovštejna je kraj turisty takřka nepolíbený a Muzeum kol může k návštěvnosti napomoci," myslel si Vala.

Kolik lidí si najde přes sezonu cestu do malebné vesničky o sto pětatřiceti obyvatelích, není zatím jasné. Jisté ale je, že podobné muzeum, které vzniklo ve znojemské Koželužské ulici, vítá až pět tisíc návštěvníků ročně. Nadšenec Jan Drozd zde v prostorách nevyužívané elektrárny vystavuje staré automobily, motocykly, ale i traktory již od roku 2008.

Podobný šťastný konec jako v Boskovštejně měly osudy bývalé dominikánské tvrze uprostřed Tvořihráze. Nevzhledná budova sloužila jako kanceláře družstva a dlouhé roky hyzdila vesnici. Před dvěma lety se ji obci podařilo zrekonstruovat a zřídit v prostorách muzeum.

„Lidé nám nosili exponáty, takže jsme postupně zpřístupnili další části muzea. Tvrz otevíráme obvykle na vyžádání, například když má někdo narozeniny nebo při srazu rodáků. Průměrně je to tak šestkrát do roka. Nyní zámeček zpřístupníme o Muzejní noci poslední květnovou sobotu," vysvětlil starosta Tvořihráze Josef Brouček.

Prostory muzea přibližují dobovými předměty každodenní život na vsi. Zajímavostí jsou panely, které popisují historii obce, přírodu nebo lidové obyčeje.