„Jsme dokonce ochotni rozlehlá hospodářská stavení u objektu dát investorům do dlouhodobého pronájmu," uvedl ředitel jihomoravských památkářů Petr Kroupa.

Podle něj by například bylo možné obnovit historickou palírnu u zámku nebo prostory využít ke kongresové turistice. „Obec leží ve špatně přístupné oblasti bez jakýchkoli turistických atrakcí a podnikatelských aktivit.Na obnovu zámku se proto těžko shánějí peníze,“ dodal Kroupa.

Zdevastovaný uherčický zámek získali památkáři do své správy po armádě v roce 1995. Objekt potřebuje jen na odstranění havarijního stavu sto osmdesát milionů korun. Dosud je v něm část stropů zborcená.

První rok se památkářům pro zámek podařilo získat devět milionů korun. Nyní však stát na jeho rekonstrukci ročně poskytuje jen dva miliony korun, což je podle odborníků zcela nedostačující.

Objekt je v ústraní zájmu turistů. Za letošní sezonu přivítal tři a půl tisíce lidí. Naproti tomu zříceninu hradu Cornštejn, kde mají sezonu jen včervenci a srpnu, navštívilo přes deset tisíc lidí. A to díky výraznému oživení památky. Každý den tu správce pořádá vlétě kulturní akce jako jsou například ohňové show.

Uherčice leží v nejzápadnější části Jihomoravského kraje nedaleko hranic s Rakouskem. Ani z druhé strany ale není příhraničí pro turisty zajímavou lokalitou."V uplynulých dnech v Uherčicích zrušili i poslední hospodu, takže turisty není ani kam poslat na jídlo," sdělila uherčická kastelánka Eva Štěpánová.