„Diváci svou účastí překonali loňský ročník, předběžně jich dvacítku koncertů navštívilo čtrnáct a půl tisíce, včetně míst pro partnery a sponzory," sdělila mluvčí festivalu Jana Příkazská. Nejvíce lidí přišlo podle očekávání pořadatelů na koncert Vojtěcha Dyka s orchestrem B-Side Band. „Sešlo se jich na dva tisíce. Nezklamalo Combattimento s necelou tisícovkou diváků. Pavla Šporcla si přišlo poslechnout devět set návštěvníků," dodala mluvčí. Na britské King's Singers zaplnilo kostel sv. Mikuláše na sedm set posluchačů

Například ze sobotního představení letošního scénického projektu Combattimento odcházeli návštěvníci spokojeni. „Potěšil mě už výběr místa. Sv. Michal má mezi znojemskými kostely jednoznačně nejlepší akustiku, což bylo při vystoupení poznat. Inscenace je také bezvadně nastudovaná," pochválil sobotní představení znojemský muzikant Ladislav Pospíchal.

Příjemné zážitky si odnesl i z dalších koncertů, které během uplynulých dvou týdnů navštívil. „Výborné bylo vystoupení Pavla Šporcla, předvedl skvělý výkon. Líbil se mi koncert znojemských hudebníků, který představil naše zajímavé mladé hudebníky jako je houslista Marek Filip, nebo sestry Jungovy," dodal Pospíchal.

Spokojený byl i další z diváků Vladimír Holík. „Combattimento se mi líbilo, i když to nebyla přímo opera, kterou festival v minulých letech nabízel. Myslím, že festival si drží svou úroveň a považuji jej za krásné obohacení znojemského kulturního života," uvedl Holík.

V prvním hodnocení vyjádřil spokojenost i president festivalu Jiří Ludvík. „I při nižším počtu koncertů jsme udrželi množství návštěvníků. Jsme letní festival, letos nám mimořádně vyšlo počasí a mohli jsme proto uskutečnit všechny koncerty plánované na scény pod otevřeným nebem. Byli jsme přirozeně připraveni i na mokré varianty, ale vždy mě potěší, když můžeme koncerty uspořádat v místech s tak nezaměnitelnou atmosférou, jako je třeba nádvoří minoritského kláštera," uvedl Ludvík, který ocenil spolupráci s městem a Znojemskou Besedou.

Pořadatelé už plánují jubilejní desátý ročník. „Rok 2014 je vládou vyhlášen jako rok české hudby, a náš festival se toho bude ve své dramaturgii držet. Plánujeme česko-francouzský ročník a velké světové premiéry. Rádi bychom také udělali komediální operu, ale všechno záleží na tom, jak se nám podaří vyjednat finance. Už nyní jednáme s našimi partnery a sponzory. Budeme se snažit, aby jubilejní ročník byl velkolepý," uvedl Ludvík.