Příspěvky z městské kasy různým kulturním a zájmovým spolkům přidělili v těchto dnech znojemští radní. Menší dotace, do padesáti tisíc, rozdělili sami, o vyšších sumách bude ještě s konečnou platností rozhodovat městské zastupitelstvo.

„Peněz bylo celkově o něco méně než loni. Jednotlivé částky jsou ale hodně blízké tomu, co jednotliví žadatelé dostávali v minulých letech,“ uvedla mluvčí znojemské radnice Denisa Šipošová.

Jak dodala, radní přihlíželi také k tomu, jak jednotlivá sdružení či sportovní oddíly reprezentují Znojmo, pracují s mládeží či jakých dosahují výsledků.

„Rada také přihlížela k doporučením kulturní komise, která jednotlivé žádosti posuzovala,“ doplnil místostarosta Marian Keremidský.
Mezi žadateli, kteří vyšli naprázdno, bylo sdružení Melody – organizátor rockové přehlídky Louka Open.

„Požádali jsme o čtyři sta tisíc korun. Předpokládali jsme, že příspěvek bude výrazně nižší, ale že máme šanci něco dostat,“ komentoval rozhodnutí zástupce sdružení Václav Zelený.

„Musíme se s tím vyrovnat a shánět peníze jinde,“ dodal organizátor.

Nulu napsali radní i do kolonky stanice handicapovaných dravců na znojemském hradě. Její provozovatel Rostislav Jordán nyní čeká na výsledek dalších jednání.

„Příští týden mám schůzku na radnici. Čekají mě i jednání s ministerstvem životního prostředí. Potom uvidím, jak bude všechno dál pokračovat,“ uvedl Jordán s tím, že ve hře je například varianta, že by stanice spadala pod příspěvkovou organizaci radnice Městská zeleň.
Naopak spokojení mohou být členové folklorního souboru Dyjavánek a jejich vedoucí. Radní jim na celoroční činnost přidělili sto tisíc.

„Umožní nám to absolvovat všechna letní soustředění, pokračovat v náboru nových členů a doplnit krojovou výbavu,“ řekl jeden z šéfů souboru Jiří Ludvík.

Jak dodal, Dyjavánek se v poslední době začal rozrůstat. „Přibyla nám přípravka pro nejmenší. Právě pro ně chceme pořídit kroje. Sestavujeme také třetí cimbálku. Celkově má soubor na dvacet nových členů,“ vypočítal Ludvík.

Většina příspěvků letos putuje na tradiční akce nebo činnost rozmanitých sdružení. K originálním projektům, které radnice podpořila, patří například nahrávka rockové opery Valpuržina noc, díla kapelníka souboru Lucrezia Borgia Antonína Macečka.

„Nahrávku už chystáme k vydání. Disk by měl vyjít do několika týdnů. Na příští rok bych pak rád připravil živé scénické provedení,“ řekl Maceček.

Třicetitisícový příspěvek radnice ocenil. „Žádal jsem o větší sumu, ale jsem vděčný i za tohle. Jde o náročný projekt, na kterém se podílel symfonický orchestr a přední čeští muzikanti,“ dodal Maceček.

Městští zastupitelé budou rozhodovat o dalších příspěvcích, které radní doporučili přidělit. Sto šedesát tisíc má například dostat Jihomoravské muzeum na Muzejní noc, propagační materiály a další aktivity. Nadace pro obnovu církevních památek znojemského děkanství má obdržet sto padesát tisíc na obnovu kamenného kříže. Sto tisíci navrhují radní přispět pořadatelům Šramlfestu. Radní na druhé straně odmítli většinu žádostí jednotlivých místních kapel, zejména příspěvky na nákupy aparatur a dalšího vybavení.