Škrtat ve svých rozpočtech musí letos kvůli krizi i pořadatelé největších znojemských festivalů. Místní radní rozhodli, kolik jim letos pošlou peněz z městského rozpočtu. Na hudební a další slavnosti má město v rozpočtu méně peněz než loni. Nejvíc ztrácí Hudba Znojmo, pořadatel největšího festivalu vážné hudby.

„Oproti loňskému milionu dostaneme o dvě stě šedesát tisíc korun méně. Město zůstává naším největším partnerem, ale výpadek financí je pro nás citelný,“ řekl prezident festivalu Jiří Ludvík.

Najít nové sponzory je podle něj velmi těžké. „Jsme vděční všem našim věrným podporovatelům a snažíme se získávat nové. Ale je to velice složité. Snížení rozpočtu se tedy promítne i do programu festivalu,“ podotkl Ludvík.

Největší projekty, včetně festivalové opery, škrty nezasáhnou. „Zrušili jsme dva nebo tři menší koncerty, úspory hledáme i v dalších oblastech. Čekáme také, jak dopadne naše žádost o příspěvek od ministerstva kultury,“ dodal šéf festivalu.

Pořadatelé dalších festivalů berou škrty klidně.

„Dostaneme o zhruba sedmdesát tisíc korun méně než vloni. Vnímáme situaci veřejných rozpočtů v době krize, připravovali jsme se na podobný vývoj. I když jsme posílili letošní sestavu kapel, krácení městského příspěvku pro nás neznamená nic dramatického,“ konstatoval jeden z hlavních organizátorů rockového Wake Upu Pavel Kovařík.

Více návštěvníků?

Pořadatelé festivalu doufají, že získají jednak evropskou dotaci, jednak že kapely jako J. A. R. či vůbec poprvé v Česku vystupující Australan Dub FX, přilákají více návštěvníků.

Podobně mluvil i Ladislav Jíša, prezident Znojemského hroznu. Mezinárodní festival televizních a rozhlasových pořadů o gastronomii je nejstarším ze znojemských přehlídek. Letos pořadatelé chystají už dvanáctý ročník.

„Příjemné to není, ale chápeme, že město musí krátit rozpočet na všech stranách. Na snížení příspěvku reagovat musíme, ale program to neohrozí,“ uvedl Jíša.

Hrozen, podobně jako Wake Up, dostal vloni tři sta tisíc. Letos mu město pošle o sedmdesát tisíc korun méně.

„O rozdělení příspěvku na jednotlivé festivaly rozhodla městská rada podle doporučení kulturní komise. Museli jsme vycházet z toho, že ve schváleném rozpočtu je letos na festivaly o půl milionu korun méně než vloni. Jednotliví pořadatelé proto obdrželi částky o dvaadvacet procent nižší než před rokem,“ uvedl místostarosta Znojma Marian Keremidský.

Poukázal současně na to, že město má letos celkem o dva miliony korun méně i na další příspěvky pro nejrůznější sportovní, kulturní a zájmové spolky, kluby a akce.

Přímým škrtům letos unikl majáles, protože jeho pořádání převzala Znojemská Beseda.

„To bude mimo jiné znamenat, že organizace vyjde levněji už kvůli tomu, že dosavadní pořadatelské sdružení nebylo například plátcem DPH, “ dodal Keremidský.

Menší festivaly

Radní rozhodli i o dalších žádostech o příspěvky. Sto tisíc dostanou organizátoři prázdninového Šramlfestu, svátku pouliční kultury. Šedesát tisíc přiklepli radní pořadatelům Fotofestu, který se letos bude konat v září současně s regionální akcí fotoklubů.

Bez peněz města naopak zůstane rocková přehlídka Znojmo Open.