Rockový budíček už příští týden, třítýdenní barokní hudební svátek a v půli prázdnin přehlídka pouliční kultury. To je hlavní nabídka letošní znojemské festivalové sezony. Organizátoři hlásí připraveno, pracují už jen na propagaci.

„Všechny kapely potvrdily účast, Louka je připravená, nyní pracujeme hlavně na propagaci. Letos jsme posílili sestavu vystupujících, o to víc nám proto záleží na tom, aby přišlo hodně návštěvníků,“ řekl jeden z hlavních organizátorů festivalu Wake Up Pavel Kovařík.

Na pódiu v areálu Louckého kláštera vystoupí v pátek a v sobotu pětadvacátého a šestadvacátého června více zahraničních hostů než v předchozích letech. „Hlavní hvězdou festivalu je tentokrát Dub FX, pozoruhodný australský muzikant. Je to zároveň raper, beatboxer a pouliční performer. Vedle vystoupení v pátek i v sobotu povede v rámci programu i svůj workshop,“ doplnil Kovařík.

Z kapel zvučných jmen budou na Wake Upu letos hrát například J.A.R., Sto zvířat či Kurtizány z 25. Avenue.

Z dřívějších vystoupení ve Znojmě si diváci mohou pamatovat třeba formaci Airfare, Toxique nebo dalšího ze zahraničních hostů, britskou hardrockovou kapelu Verra Cruz. „Skutečně zajímavá bude letos i elektronická scéna. Vystoupí na ní česká špička počínaje Orbithem a dalšími předními českými DJs,“ připomněl Kovařík.

Zahřívací párty

Novinkou letošního ročníku bude zahřívací párty pod otevřeným nebem ve čtvrtek čtyřiadvacátého června na Horním náměstí. „Chceme nabídnout pohodové odpoledne s kapelou Goodfellas a jejími akustickými španělskými rytmy zpříjemnit lidem den a pozvat je na festival,“ přiblížil Kovařík.

Sotva stihnou pořadatelé poklidit po festivalu v Louce, začnou se do Znojma sjíždět první aktéři šestého ročníku Hudebního festivalu Znojmo. Letošní sedmnáctidenní svátek především vážné hudby je věnován anglické barokní hudbě, zejména dílu Henryho Purcella a Georga Fridricha Händela.

„Největším projektem festivalu je letos Purcellova opera Král Artuš. Je to mimořádné dílo zajímavé už jen tím, že se na něm vedle operních pěvců podílí i činoherci. A právě ti přijedou už prvního července. O několik dní později začne nácvik sólistů opery, posléze se přidá i sbor, který bude letos i tančit. Všechny proto čeká do sedmnáctého července, kdy bude premiéra, velmi mnoho práce,“ uvedl prezident Hudebního festivalu Znojmo Jiří Ludvík.

Vlastní program festivalu začíná devátého července exhibicí cvičitelky Hanky Kynychové, celodenní Hudbou v ulicích a slavnostním zahajovacím koncertem v loucké jízdárně. Taktovky se poprvé v šestileté historii festivalu chopí zahraniční dirigent Charles Olivieri-Munroe.