„Tak chlapi, dopíjet a jdeme!“ zavelí rázně jediný mladý muž, který nemá zelenou, nýbrž jasně červenou vestu. Je to stárek Josef Adámek. Je mezi mladíky nejstarší. Stárkem je ve věku třiadvaceti let.

Začíná hrát dechovka. Průvod krojované chasy v doprovodu kapely se vydává na několikahodinovou túru po vsi. Skupinky chlapců zvoní téměř na každý dům, který cestou potkávají. „Hoši, tam nemusíte, tam nikdo není,“ informuje stárek kolegy.

U dalšího domu už jsou chlapci úspěšní. „Dobrý den paní Adámková, my vás jdeme pozvat na odpolední tanec a zábavu u májky. Je pan Adámek doma?“ ptá se jeden k členů krojované chasy. Přichází pán domu. „Pane Adámek, tady si dejte sklenku na vaše zdraví a k tomu vám tady hrajou muzikanti. A přijďte s paní v pět odpoledne k májce. Stárek je Pepa Adámek,“ zve mladík pana domácího na poslední část třídenní višňovské pouti.

Slunce nešetří hlavu ani jednoho s mladíků. Ti přitom při zvaní polknou vždy aspoň kapku dobrého místního vína.

Muzikanti si dají jen krátkou pauzičku a už zase foukají do nástrojů. Jsou zkušení. Téměř všichni si chrání hlavu před palčivými slunečními paprsky slaměným kloboučkem nebo jinou pokrývkou.

Skupinky mladých mužů postupují ulicemi. Z jednoho konce vesnice jsou kolem zánovní společenské haly, před kterou stojí májka. „Teď půjdeme ke starostovi,“ hlásí jeden ze členů chasy. Na zvonek ani nemusejí zvonit, Starosta Vladimír Korek i s rodinou už čekají před domem. Situace se opakuje, jako všude jinde. Zvaní, přání dlouhého zdraví, sklenka vína a informace o tom kdo je stárkem a kam mají hosté odpoledne přijít.

Na každém kroku se chasa potkává se zrajícími višněmi. „Šak sme ve Višňové,“ směje se jeden z mladíků.

Asi po hodince se průvod s muzikou dostává k domu, před kterým všechny vítá pán a paní domu prostřeným stolem. Jsou na něm koláčky, slané pečivo, kusy melounu, ale také voda či víno. „Chlapi, muzikanti, kdo chce pivo,“ ptá se pán domu a muzikanti se hlásí jeden po druhém. „Tady je bohaté občerstvení,“ hodnotí jeden z muzikantů. „Dyť jsme u domu stárka, tak to musí být,“ říká jeden ze členů chasy.

Po občerstvení se průvod vydává zvát dál. „Čekají nás ještě asi čtyři hodiny zvaní. A ve čtyři je zavádění s kapelou,“ naznačuje stárek. Průvod mizí mezi domy. Višňové má pouť…