Předchozí
1 z 8
Další

Hoteliér miluje muziku. Roman Kotáb bubnuje už od mládí

Dvaapadesátiletého provozního jednoho znojemského hotelu Romana Kotába baví muzika. V současnosti hraje na bicí ve znojemské pub-rockové kapele Durman Durman neboli DD. „Muziku jsem začal vnímat zhruba ve třinácti letech, kdy jsme s jedním spolužákem začali sjíždět na kotoučáku jeho staršího bráchy kapelu Queen,“ naznačuje počátky vztahu k hudbě Kotáb.

Bobeník po jendom z úspěšných koncetrů na Zlínsku.

Zpočátku poslouchal především domácí interprety. „To proto, že tehdy za totáče nebyl jednoduchý přístup k zahraničním kapelám. Hlavně jsem poslouchal skupiny Olympic a Katapult, ale taky Petru Janů a Jana Kratochvílovou,“ říká bubeník a hoteliér v jedné osobě.

Na Zlínsku hráli DD na srazu motorkářů.

Na bicí se začal pokoušet hrát někdy kolem roku 1983. „Po návratu z vojny v roce 1987 jsme založili s mými vrstevníky kapelu Perlík. Tato kapela fungovala do roku 1990, kdy jsme oficiálně ukončili činnost,“ zavzpomínal Kotáb.

Roman Kotáb za svými bicími.

A jak vzpomíná na vznik kapely, ve které půspbí nyní? „K bubnování v kapele DD mě vedly hlavně dva důvody. Jeden byl ten, že mi doma zahálely bicí, které jsem dostal od manželky jako dárek k Vánocům těsně před založením kapely DD a druhý, hlavní důvod, byla skvělá parta, která měla zájem dělat na stará kolena dobrou muziku. Už spolu hrajeme osmým rokem,“ naznačuje Kotáb, se kterým hrají v kapele i dva jeho spolužáci ze znojemského gymnázia.

DD v prvních letech muzicírování. Zleva nahoře Dave Datura, Al Stramonium, Rommy Jimson, Boan Jettix, v podřepu Angel Hash.

„Na každý koncert DD se vždy strašně těším a to z jednoho prostého důvodu: koncertů totiž máme do roka jen poskrovnu. Takže si každé naše vystoupení užívám plnými doušky,“ říká bubeník.

Za domovský klub považuje kapela DD znojemský klub GoGo.

Jeho bubenický vzor je John Bonham. „Bubnoval s Led Zeppelin a bohužel po jeho smrti se Led Zeppelin rozpadli. Dnes poslouchám spoustu kapel. Jmenovat je nebudu, nerad bych na nějakou zapomněl,“ svěřuje se Kotáb.

Kapela DD s přáteli po koncertě na Zlínsku.

Jak dlouho by chtě dělat muziku? „Hrát s kapelou budu tak dlouho, dokud mi budou stačit síly, abych těm pacholkům stíhal. Žádný velký muzikantský sen už v mém věku nemám. Snad jen aby nám hraní vydrželo co nejdéle,“ směje se. Jeho žena i dva synové mu fandí. „V manželce mám velkou oporu. Velice nám fandí a dodnes byla na téměř všech našich koncertech,“ tvrdí muž.

Za domovský klub považuje kapela DD znojemský klub GoGo.

Provozního hotelu dělá už asi sedm let. Před tím pracoval osmnáct let v kasínu. „Práce v kasínu byla velmi zajímavá, ale nejvíce mě baví nynější práce. Je hodně různorodá. Baví mne organizovat chod hotelu a restaurace ke spokojenosti našich stálých i nových zákazníků,“ říká šéf hotelu, který podnik řídí i o dovolené a je stále na telefonu. „Nevadí mi to,“ naznačuje.

Bubeník v akci v GoGo klubu ve Znojmě.