Předchozí
1 z 5
Další

K vínu vždy volali manžela, říká vinařka. Změna přišla po degustátorské zkoušce

Vína a vinice patří pro Mariku Markelovou k životu od malička. Přihlížela, pomáhala a ochutnávala tak dlouho, o rodinné vinařství se stará dvanáct let. Vinařská tradice sahá v případě Markelové až do Rumunska. „Moji předkové byli hlavně Slováci, najde se ale nějaká maďarská praprabaička a vůbec obvyklý mix střední Evropy v rámci Rakouska-Uherska. Moji prarodiče pochází ze slovenských vesnic v dnešním Rumunsku. Děda přišel do Jaroslavic při poválečném dosídlování,“ přibližuje své vinařské kořeny Markelová.

Vinařka Martina Markelová z Jaroslavic.

Zodpovědnost za rodinné vinařství začala přebírat před dvanácti lety, brzy po svatbě s historikem Martinem Markelem. „Říkám, že já jsem vyvdala vinohrad a Martin vyženil sklep. A hned co jsme byli spolu, tak mi Martin někdy v roce 2007 řekl, že víno udělám já,“ usmívá se Markelová. Připouští, že jistá si z počátku úplně nebyla. „Přece jen jsem do té doby hlavně pomáhala, ale vyčeřit vína a nalahvovat je byla trochu jiná úroveň. Ale začátečníkům přeje štěstí a vína se už tehdy docela povedla,“ vzpomíná vinařka.

Vinařka Martina Markelová z Jaroslavic.

Brzy se naučila skloubit práci ve vinici a ve sklepě s mateřskými povinnostmi. „Narodily se nám brzy dvě děti, takže jsem odbíhala od stříhání vinohradu ke kojení a zpátky. Naštěstí jsem měla dost energie a nějak jsem to zvládala,“ pokračuje Markelová.

Vinařka Martina Markelová z Jaroslavic.

Respekt mezi ostatními vinaři získávala postupně. „Máme tu v Jaroslavicích trochu konzervativnější prostředí. Když jsme přišli na degustace nejdřív automaticky volili předsedou manžela, nebo mu volali, aby přišel ochutnat víno, že se něco stalo,“ popisuje Markelová. Našla na to ale odpověď. „S malou duší jsem si udělala degustátorské zkoušky. Od té doby už volají k vínu mě,“ usmívá se Markelová.

Vinařka Martina Markelová z Jaroslavic.

Oblíbenou odrůdu vína nemá. „Často se stane, že mě nějaké víno překvapí. Třeba o Müllerce by si člověk myslel, že to bývá takové spíš obyčejné víno, ale zrovna ročník 2018 dal nádherně plné víno až se sauvignonovými tóny,“ přibližuje vinařka.

Vinařka Martina Markelová z Jaroslavic.