Předchozí
1 z 9
Další

Kdyby táta viděl, jak zvučím Lipu, štěstím by plakal, popisuje zvukař Chlumský

Návštěvníci koncertů o něm většinou ani neví, ale je to právě on, kdo stojí za často špičkovým zvukem. Jednašedesátiletý profesionální zvukař Lubomír Jan Chlumský mluví o muzice a září mu oči. „K hudbě jsem se dostal díky svému otci a muzika mě ovlivňuje od dětství. Posledních třináct let jsem profesionálním zvukařem. Nyní jsem takzvaný prduch, tedy pracující důchodce, ale v mé práci se nic nezměnilo,“ říká usměvavý muž s dlouhými prošedivělými vlasy.

Lubomír Jan Chlumský.

Za socialismu, ve kterém vyrůstal, poslouchal jen rádio a na na magnetofonu Sonet duo jazzové nahrávky svého otce. „Nadšeně jsem v dětství hltal Elu Fitzgerald, Louise Armstronga, Counta Basieho a další. Až později jsem sehnal nahrávky Led Zeppelin, Deep Purple, Pink Floyd a dalších kapel,“ přibližuje Chlumský.

Lubomír Jan Chlumský.

Jak říká, zvukařem by měl být ideálně bývalý muzikant. „Takový člověk totiž přesně ví, kdo z muzikantů co potřebuje. Já jsem klávesák, synové absolvovali ZUŠ, starší Luboš na bicí, mladší Jan kytaru. Právě díky muzicírování mých synů jsem dnes zvukařem,“ naznačuje muž.

Lubomír Jan Chlumský.

Jak vzpomíná, svoji první aparaturu si koupil když začal trochu vydělávat. "Na začátku jsem nevěděl vůbec nic. Tak jsem začal jezdit do Brna na semináře. Byl jsem na VUT a JAMU. Tam mi vše vysvětlili. Dozvěděl jsem se základy o zvuku a jak co funguje. Vysvětlili mi, jak co nastavit, jak snímat pomocí mikrofonů, prostě vše. Hodně mi pomáhal můj nejlepší kamarád, zvukař Milan Vlček,“ říká zvukař s tím, že se učí pořád. „Z návodů na tuhle práci na YouTube například,“ dodává.

Lubomír Jan Chlumský.

A koho za třináct let zvučil? „Rád vzpomínám třeba na Dana Bártu, který hrál před pěti lety na nádvoří Louckého kláštera. To bylo naprosto úžasné. V divadle jsem před dvěma roky zvučil Michala Pavlíčka s Monikou Načevou. Zvučil jsem Petra Maláska, Petra Vondráčka, který měl krásné vystoupení Na Káře. On je pianista a já jako klávesák jsem si to hodně užíval. Zvučil jsem Tomáše Kluse v době, kdy ještě nebyl známý. V roce 2007 tady hráli Laura a její tygři. V tomtéž roce jsem zvučil Visací zámek nebo Plastic People of the Universe. Těch skvělých kapel a muzikantů byla celá řada,“ nastiňuje muzikant.

Lubomír Jan Chlumský.

V letech 2007 – 2010 pořádal znojemský festival Wake-Up, osm let zvučil místní festival alternativní hudby Šramlfest. „Děkuji prezidentovi znojemského hudebního festivalu Hudba Znojmo Jiřímu Ludvíkovi. Dává mi možnost zvučit takové osobnosti jako je Jiří Stivín, Peter Lipa, Orchestr Gustava Broma. Zážitek mám i s trumpeťákem Jaromírem Hniličkou. Lipa byl pro mého tátu za bývalého Československa největším jazzmannem v zemi. Doma jsme měli jeho nahrávky. V životě bych netušil, že ho budu zvučit, že si potykáme. Tohle kdyby viděl můj táta, tak mu takhle tečou slzy,“ ukáže zvukař neviditelnou stopu po slze od oka k bradě.

Lubomír Jan Chlumský.

Chlumský mluví obdivně také o kapele B-side Band. „Když jsem je kdysi s Terezou Černochovou zvučil v jízdárně Louckého kláštera, ještě nebyli tolik známí. Dnes tyhle muzikanty s Vojtou Dykem považuji za nejlepší kapelu v České republice. To jsou pro mne nejlepší momenty mé zvukařské práce,“ svěřuje se Chlumský.

Lubomír Jan Chlumský.

V jeho znojemském studiu Giovanni se také osobně podílel na reklamním spotu, který baví celé Znojmo a snad půlku republiky. „Volal mi Záva a říká: Giovanni, seš na základně? Potřeboval bych nahrát spot pro Gambinus. Nahrál jsem celkem tři, ale oni je nechtěli. Pak mi zavolal manažer z Gambinusu a říká: Pane Chlumský, takhle to nechceme, to není Záva. Když Záva začne někde hrát, maminky zacpávají dětem uši a tátové si objednávají rum…,“ směje se Chlumský a tak se Závišem natočili ten, který Gambrinus vysílá na You Tube.

Lubomír Jan Chlumský.

Lubomíra Chlumského mohou lidé vidět při práci například na letošním StatekFestu, který rozduní známou znojemskou pivnici Statek o posledním prázdninovém dni. „Hodně mi také se zvukem pomáhají mojí synové a žena Hanka, která se mnou jezdí téměř na všechny koncerty,“ dodává Chlumský.

Lubomír Jan Chlumský.