Předchozí
1 z 4
Další

Petr Šinogl, šéf strachotického fotbaluPetr Šinogl, šéf strachotického fotbaluZdroj: Deník / Dagmar Sedláčková

Sportuje od malička. „S fotbalem jsem začal v první třídě v nicmanickém klubu jsem asi od deseti let. (Nicmanice jsou část obce Strachotice pozn. Redakce). Postupně jsem se stal členem výboru a teď jsem možná už patnáct let předsedou klubu. Je to zábava, i když s tím mám někdy sto chutí praštit. Ale pak si uvědomím, že by bylo škoda nechat zaniknout zdejší dlouholetou tradici. Nejvíc člověka potěší, když se vyhrává a fanoušci to prožívají s radostí, jde se pak na pivo. Je to taková kultura v obci, kdyby se zrušil fotbal, lidi by se asi přestali scházet úplně,“ myslí si.

Petr Šinogl, šéf strachotického fotbalu (na snímku vpravo). Foto: osobní archívPetr Šinogl, šéf strachotického fotbalu (na snímku vpravo). Foto: osobní archívZdroj: Deník / Dagmar Sedláčková

Strachotický fotbalový klub má přes devadesát členů, z toho třetina je mládež. „Nejsou to, ale všechno aktivní sportovci, někteří jsou bývalí nebo příznivci,“ dodává Šinogl.

Jeho svěřenci hrají třetí třídu okresu. „Covid nám překazil loňské plány, měli jsme postoupit s dvanáctibodovým náskokem, ale zrušili sezonu. Letos je to to samé. Je to těžké i s tréninkem, člověk se nedokáže donutit, když nemá motivaci. Kluci jsou z toho otrávení, ale už jsme se domlouvali, že začneme běhat a doufáme, že se to brzy rozvolní,“přeje si předseda strachotického fotbalu.

Petr Šinogl, šéf strachotického fotbalu jezdí i s minibagrem a je mistrem zednického řemesla. Foto: osobní archívPetr Šinogl, šéf strachotického fotbalu jezdí i s minibagrem a je mistrem zednického řemesla. Foto: osobní archívZdroj: Deník / Dagmar Sedláčková

Fotbal považují tamní obyvatelé tak trochu za místní folklor. Nedělních zápasů se účastní příznivci z celé dědiny. Fotbalisté pod vedením Petra Šinogla ale pořádají také tamní krojované Kateřinské hody, letní turnaje se starými pány a spřátelenými kluby. „V krojích chodí i fotbalisti, ti kteří chtějí. Chodí deset krojovaných párů dospělých a deset párů malých dětí. Chodí s dechovou hudbou po vsi a večer je v kulturním domě taneční zábava,“ přiblížil Šinogl.

Petr Šinogl, šéf strachotického fotbalu je i nadšeným rybářem, Foto: osobní archívPetr Šinogl, šéf strachotického fotbalu je i nadšeným rybářem, Foto: osobní archívZdroj: Deník / Dagmar Sedláčková

V současné době je podle něj těžké dostat mladé lidi od počítačů a mobilů ke sportu. „Proč by měli běhat na hřišti, když mohou běhat s prsty po displeji nebo klávesnici. Také proto naše družstvo přípravky máme spojené se Slupem, protože je málo dětí. A dorostence máme v současné době ve Znojmě, je jich asi šest,“ říká šéf fotbalu.

Možná, ale prý svítá na lepší časy. „Těší mě, že se v současné době zapojují i rodiče, bez jejich podpory mladé ke sportu nedostaneme. Obec připravuje i stavbu nového multifunkčního hřiště i opravu kabin, to snad podnítí další lidi ke sportování,“ doufá v obrat.

Šinogl upozorňuje, že držet tradici fotbalu ve Strachoticích není jen na něm. „Máme velkou podporu obce, ale pracovití jsou i členové výboru klubu. Josef Kolařík, Jiří Zifčák, Petr Svoboda, Vladan Horák, Boris Hrabina a Eva Chalanová,“ vyjmenoval Šinogl.