Předchozí
1 z 6
Další

Šéf krumlovských strážníků Fráňa se nestará jen o bezpečí. Je také dobrodruh

Rudolfa Fráňu znají především obyvatelé Moravského Krumlova. Jednapadesátiletý šéf tamních strážníků je bývalým republikovým policistou a také velkým dobrodruhem. Ve městě se stará o bezpečnost lidí a když má volno věnuje se muzice. Při delší dovolené nejraději ze všeho cestuje. V jedné stopě. Na motocyklu s kamarády a partou dobrých chlapů.

Jednapadesátiletý šéf moravskokrumlovských strážníků Rudolf Fráňa.Zdroj: Deník / Dalibor Krutiš

Kdysi jsem jezdil motokros a láska ke dvěma rychlým kolům mi zůstala. Procestoval jsem postupně Ukrajinu, Polsko a Maďarsko. Vypravil jsem se do Tuniska, s herci Janem Révaiem a Pavlem Liškou a se svým synovcem jsem před lety projel Balkán. Láska k přírodě a motorkám mě zavedla i do Namibie. Rád bych také zajel na východ. Například do Kaliningradu a také do Turecka a Gruzie. No a taky bych se rád vrátil do Afriky.

Rudolf Fráňa s Janem Révaiem na cestě po Balkánu.Zdroj: Archiv Rudolfa Fráni

V práci zažívám nejrůznější situace. Jednou jsme s hasiči nacvičovali záchranu tonoucího. Toho jsme pochopitelně dělal já. Venku bylo pod bodem mrazu a koupel v Týnském rybníce byla spíš pro otužilce. Nakonec vše dobře dopadlo a kolegové mě v pořádku vytáhli. 

Rudolf Fráňa při nácviku záchrany tonoucího.Zdroj: archiv Rudolfa Fráni

Další cvičení jsme měli před pěti lety. Nacvičovali jsme akci při povodňové vlně. A zase jsem byl ve vodě. Říčka Rokytná byla nedaleko křižovatky mezi Krumlovem, Lesonicemi a Petrovicemi zanesená popadanými stromy a naplavenými kmeny. V místě při cvičení hrozilo, že se řeka vylije z koryta. Takže jsem vlezl do říčky a tahal z ní kmeny.

Rudolf Fráňa při cvičení k povodňové vlně.Zdroj: archiv Rudolfa Fráni

V listopadu 2017 navštívil Moravský Krumlov prezident Miloš Zeman. Na podiu, ze kterého mluvil s lidmi, jsem jako čestná stráž držel prapor města. O bezpečnost prezidenta jsem se starat nemusel, na to tam měl ochranku a dostatek policistů v civilu i v uniformách.

Rudolf Fráňa jako čestná stráž při návštěvě prezidenta Miloše Zemana v Moravském Krumlově.Zdroj: archiv Rudolfa Fráni

Když je čas, rád si zahraju na kytaru. Nějak se snažím hrát už od svých čtrnácti let. Při mé nynější práci, která bývá dost náročná, je to dobrý způsob, jak si vyčistit hlavu. Před nějakým časem jsme s lidmi z radnice včetně starosty Tomáše Třetiny založili Town Band. Kapela vznikla na jednom večírku a hrajeme pro zábavu country a trampské písničky. I lidem na náměstí v Moravském Krumlově.

Rudolf Fráňa s kolegy muzikanty z Town Bandu.Zdroj: Zdeněk Juránek