VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: ZNOJMO

Znojmo je město ležící na jihu Moravy rozkládající se vysoko na levém břehu nad řekou Dyjí, 52 km jihozápadně od města Brna. Je to tedy druhé největší město Jihomoravského kraje. Od roku 1960 náleží do Jihomoravského kraje, ve kterém je městem okresním. Předtím od roku 1949 mělo obdobné postavení v rámci tehdejšího Brněnského kraje. Před zrušením zemského zřízení to bylo až do 31. prosince 1948 centrum politického okresu Znojmo. Za Rakouska-Uherska a za první Československé republiky to bylo do roku 1928 také město statutární.

Prostor města byl osídlen již v době prehistorické. V období velkomoravském se na protějším ostrohu rozkládalo jedno z největších velkomoravských hradišť (Hradiště sv. Hypolita), které chránilo brod přes řeku Dyji, kudy procházela obchodní cesta z české kotliny do Podunají. Hradiště, ležící asi 900 m severovýchodně od brodu na výšině nad levým břehem řeky, vystřídal v přemyslovské době před rokem 1037 hrad, vybudovaný v bezprostřední blízkosti brodu. Zakladatelem tohoto hradu byl kní

Jubilejní park: žabky jsou zpět, přibude Masaryk

Znojmo – Zelené sošky žabek chrlících vodu do opraveného jezírka se brzy vrátí do znojemského Jubilejního parku. Ten právě prochází obnovou, která mu má vrátit původní podobu z roku 1928. Nově přibude busta prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka.

Příroda se chová jako v květnu. V Podyjí kvete šeřík, fíky daly druhou úrodu

Znojemsko /FOTOGALERIE/ – Kvetoucího šeříku si mohli při svých procházkách všimnout lidé nedaleko Znojma či v Podyjí. Kromě něj  kvetou i další stromy nebo jarní byliny. Za druhé kvetení rostlin může podle odborníků suché léto. „Rostliny vyhodnotily léto jako období vegetačního klidu a následné deště jako nástup jara, a vykvetly. Taková situace občas v našich klimatických podmínkách nastává. Ovšem letošní kvetení šeříků je přírodní zajímavost až neobvyklost,“ sdělil botanik Jihomoravského muzea ve Znojmě Radomír Němec.

Víkend v Brně bude patřit veteránům, v Dobšicích pořádají Folkfest

Brno /TIPY NA VÍKEND/ – Na desítky historických aut a motocyklů se mohou lidé přijít podívat tuto sobotu na brněnské výstaviště. Kromě výstavy patří k Motortechně tradičně i burza. Sběratelské předměty, součástky i náhradní díly tam nabídne více než čtyři sta prodejců.

Orli se zatím trápí. Na hráčích leží deka, říká trenér Fryčer

Znojmo – Nedaří se. Hokejisté Znojma nevkročili do nové sezony dobře, z devíti zápasů vyhráli jediný a s pěti body se krčí na dně rakouské mezinárodní soutěže EBEL. O víkendu Orli doma padli s Vídní, když jim soupeř nasázel tři branky hned v první třetině.

Zemřel zakladatel kapely Paroháči Zdeněk Novák

Znojmo – Ještě v sobotu večer hrála znojemská country skupina Paroháči v M centru. Byl to poslední koncert v plné sestavě. Jeden ze zakladatelů skupiny, zpěvák a hráč na banjo a kytaru Zdeněk Novák, v úterý náhle skonal ve věku nedožitých sedmašedesáti let.

Znojmo: výpadovku na Vídeň čeká oprava

Znojmo – Hned tři nové uzavírky najednou komplikují aktuálně dopravu ve Znojmě. K již tři měsíce uzavřené spojnici mezi Znojmem a Příměticemi přibude od úterý 16. října částečná uzavírka čtyři stovky metrů dlouhého úseku Vídeňské ulice. Tedy silnice první třídy, kterou využívají řidiči i pro silný tranzitní provoz mezi Moravou a Rakouskem. 

Slavili posvícení s novým krojem. Požehnali ho klasem

Výrovice /FOTOGALERIE/ - Sváteční nálada dýchne v neděli ráno ve Výrovicích už z cedule označující začátek vsi. Stromy za ní jsou ověšené v obecních barvách modrobílými pentlemi. Po deváté ráno se ke kapličce Panny Marie na návsi pomalu schází první svátečně odění lidé. Chasa ještě domlouvá poslední podrobnosti kousek dál u požární zbrojnice. Výrovice slaví svoje tradiční posvícení.

V Banticích se děti strašidel nebojí, vyráběly výrobky s halloweenskými motivy

Bantice /FOTOGALERIE/ - Je podzimní den jako z Ladových obrázků. Obloha jasně modrá, listí na stromech zlátne a v Banticích je o sobotním odpoledni nezvykle živo. I když do Halloweenu zbývá ještě čtrnáct dní, tady již duchové slaví svůj den. „Bojíte se strašidel?“ padne jasná otázka. ,,Nebojíme!“ rozléhá se křik dětí parkem vyzdobeným dýněmi, kam přicházejí rodiny se svými ratolestmi, aby si užily podvečer plný duchů a strašidel.

Znojmo získá napřesrok budku od Velčovského

Znojmo - Telefonní budka upravená předním českým designérem Maximem Velčovským vyhrála hlasování, v němž lidé ve Znojmě rozhodovali, jaké menší projekty chtějí vidět v novém městském rozpočtu.

Na Kraví hoře poběží s draky, v Morašicích oslaví výročí republiky

Brno /TIPY NA VÍKEND/ – Nebem nad brněnským parkem Kraví hora se v neděli budou prohánět draci. Ale nejedná se o ty pohádkové. I když i jim se papíroví draci, které děti tradičně na podzim pouští, mohou podobat. Od druhé hodiny odpolední se budou zúčastnění snažit využít každého poryvu větru, aby udrželi svého draka ve vzduchu co možná nejdéle.

Příroda neví, že je podzim. V Podyjí kvetou jarní kytky

Znojemsko - Vidět na loukách rozkvetlé koniklece nemusí být jen výsadou jara. V Podyjí nyní kvetou ovocné stromy i jarní byliny. Na vřesovištích také rozkvetl typicky časně jarní druh koniklec velkokvětý nebo divizna brunátná. „Kvetou ale i hrušně, slivoně, mirabelky, třešně, šípky, jahodníky, ostružiníky a dokonce i hlohy a tařice skalní,“ popisal botanik Radomír Němec.

Darovat krev? Až za měsíc. Kvůli pobytu na Břeclavsku

Znojmo - Nová opatření pro dárce krve vydalo hematologicko-transfuzní oddělení Nemocnice Znojmo. „Doporučujeme odklad těm, kteří pobývali alespoň přes jednu noc v okrese Břeclav, na dobu osmadvacet dní po návratu z této oblasti kvůli výskytu infekce západonilské horečky,“ sdělil mluvčí nemocnice Pavel Jajtner.

AKTUALIZOVÁNO

Koalice ve Znojmě: komunisty střídá ODS, místostarostou bude asi náhradník

Znojmo - Znojemské radnici bude dál vládnou sociální demokracie s hnutím ANO, ke spolupráci přizvali místo komunistů ODS.

Koalice ve Znojmě? Méně úspěšní konkurenti se nás snaží obejít, tvrdí vítězové

Znojmo - Ztráta dvou mandátů, přesto největší důvěra voličů. To je výsledek znojemské ČSSD po víkendových komunálních volbách. Posílilo hnutí ANO, uspělo i sdružení Pro Znojmo.

SMS zprávy voličům: Priorita je dokončit obchvat Znojma, shodli se lídři

Znojmo - Pět otázek, lídři politických stran a hnutí. Na nejdůležitější témata regionu odpovídali lídři v unikátním předvolebním manuálu Deníku Rovnost SMS zprávy pro voliče.

Opravují most přes Švýcarskou zátoku. Zatím bude otevřený

Štítary - Dominantu vranovské pláže, most před Švýcarskou zátoku mezi pláží a hrází přehrady, začínají opravovat dělníci. Většinu peněz na rekonstrukci vyvolanou špatným stavem mostu zaplatí kraj.

Mistr světa WBF Ducár: Tentokrát jsem věděl, že musím poslední ránu dát dřív

Znojmo - Osmiletý kluk v malé vesnici Citonice nedaleko Znojma sleduje fenomenální úspěch českých hokejistů na olympiádě v Naganu. Cítí, že je to něco mimořádného, slyší českou hymnu a naskakuje mu husí kůže. Střih. Za dvacet let stojí v ringu ve francouzském Lille. Teď zní česká hymna jen pro něj, obecenstvo mu vzdává hold. Vasil Ducár se stal světovým šampiónem organizace profesionálního boxu World Boxing Federation (WBF). Porazil francouzského boxera Samuela Kadjeho.

GPOA Znojmo a Tasanda 1 zamíří na mistrovství republiky dračích lodí

Znojmo /FOTOGALERIE/ - Jeden den ze čtyřdenního Festivalu dračích lodí ve Znojmě je věnovaný závodům základních a středních škol. Závodů na řece Dyji se zúčastňují převážně školy ze Znojemska. Vítězové jednotlivých kategorií pak na jaře jedou na mistrovství republiky dračích lodí.

Obnova Louckého kláštera začne opravou staré školy

Znojmo - Nové prostory pro přednášky, bádání a výuku řemeslníků i odhalené zbytky středověkých staveb přinese obnova někdejší školy u znojemského Louckého kláštera. Nyní znojemská radnice, která klášter vlastní, vypsala zakázku pro stavební firmy. Školu mají rekonstruovat za jednačtyřicet milionů.

Mladík napadl strážníka. Letos je to ve Znojmě už pátý případ

Znojmo – Vznikajícímu konfliktu mezi několika lidmi zabránili v sobotu v noci znojemští strážníci. „Bylo to dvě hodiny po půlnoci poblíž diskotéky na ulici 17. listopadu. Jeden ze strážníků si všiml mladého muže, který seděl na schůdku u vchodových dveří. Na sobě měl pouze tílko a vykazoval známky velmi silné podnapilosti a kvůli nízké venkovní teplotě také známky podchlazení. Proto se strážník rozhodl přivolat zdravotnickou záchrannou službu,“ uvedl Petr Hladký z Městské policie Znojmo.

Adam Hlobeň: Chtěl bych se dostat za dva roky na olympiádu v Tokiu

Znojmo – Sedmnáctiletý znojemský plavec Adam Hlobeň se nominoval na Letní olympijské hry mládeže v argentinském Buenos Aires, které se konají podruhé v historii. Do Argentiny odlétá první říjnový den a na sbalení kufru měl pouze víkend, protože v pátek se vrátil z oddílového soustředění na Kypru.

Fotbalisté Znojma chtějí okrást o body dalšího favorita

Znojmo - Naposledy vyhráli, ale čeká je ještě obtížnější soupeř. Fotbalisté Znojma si minulý týden poradili trochu překvapivě se čtvrtým Ústím nad Labem 3:0 a na vítězství chtějí navázat. V neděli v pět hodin odpoledne se jim postaví České Budějovice.

Princezny i Šlapalíny drtily v kádi víno. Bosýma nohama

Znojmo /FOTOGALERIE, VIDEO/ - Je slunečné podzimní odpoledne a kolem řeky Dyje proudí menší i větší skupinky lidí. Všichni míří k Louckému klášteru, který žije čtrnáctým ročníkem Burčákfestu. Akce láká stovky návštěvníků. Ochutnávají burčák z odrůd Chardonnay, Ryzlinku rýnského a Müller Thurgau. Všechny odrůdy jsou dobré a pro nejednoho návštěvníka je těžké najít mezi nimi svého favorita, což potvrzuje i Dominika Peroutková. „Burčák je tu výborný. Měla jsem všechny tři druhy a ani jeden nebyl přešlý. Jsem s ním moc spokojená,“ pochvaluje si Peroutková.

Hongkong ovládl závody dračích lodí na Dyji. Před rakouskými policisty

Znojmo /FOTOGALERIE/ – Upíři z Rumunska, italští mafiáni, Asterix a Obelix nebo jeptišky z Vatikánu si dali dostaveníčko ve Znojmě u řeky Dyje. Vyrazili totiž na jedenáctý ročník neoficiálního amatérského mistrovství světa dračích lodí. Sjeli se z různých koutů světa a své zastoupení měly i Pitcairnovy ostrovy, které mají pouhých šestapadesát obyvatel. Závody naštěstí běžely on-line na YouTube, takže ti, co zůstali doma na ostrově v Tichém oceánu, o nic nepřišli.

Kdysi oblíbený hotel využijí důchodci. Šumná žádá o miliony na přestavbu

Šumná - O krok dál k rekonstrukci bývalého hotelu a jeho přestavbě na domov pro seniory pokročilo vedení Šumné na Znojemsku. Aktuálně čeká na vyřízení žádosti o dotaci.

Festival dračích lodí zahájily nejmenší děti. Dobrodružnou plavbou

Znojmo /FOTOGALERIE/ – Jedenáctý ročník Festivalu dračích lodí zahájily ve středu posádky složené z dětí z mateřských škol a prvního stupně základních škol z celého Znojemska.

Petr Štěrba: Na dračích lodích jezdí Kleopatra i dědeček Hříbeček z Mrazíka

Znojmo – Pojedenácté odstartuje ve středu čtyřdenní Festival dračích lodí. Z malé akce, která měla veřejnost nalákat a seznámit s dračími loďmi, vyrostl do takových rozměrů, že ho Česká unie sportu zařadila mezi projekty Sportuj s námi.

Opraví oblekovický jez, skluzavka zůstane

Znojmo - Devadesát let starý jez na Dyji ve znojemských Oblekovicích opraví do konce roku jeho správci z Povodí Moravy. Vodohospodáři se dají do práce už příští týden.

Traktorista nedal přednost motorkáři. Na místě musel pomáhat vrtulník

Těšetice – Pro vážně zraněného motocyklistu, který se ve středu v Těšeticích srazil s traktorem, přiletěl před půl druhou odpoledne vrtulník záchranářů. Podle prvního šetření policistů traktorista zřejmě motorkáři nedal přednost v jízdě.

Astronaut Feustel vyfotil Znojmo. Z oběžné dráhy ve výšce 400 kilometrů

Znojmo – Z paluby Mezinárodní vesmírné stanice ISS, která se pohybuje na takzvané nízké oběžné dráze nad Zemí ve výšce přibližně čtyři sta kilometrů nad zemským povrchem, vyfotil Znojmo americký astronaut Andrew Feustel.

Brownfield po Frutě? Na místě vyrostou nové obchody

Jižní Morava - Rozsáhlý areál známého podniku Fruta ve Znojmě, kde se až do roku 2002 vyráběly proslulé znojemské okurky, po létech pustnutí ožívá. Na prázdné pozemky, ze kterých již před lety zmizely veškeré výrobní objekty, vyjela těžká stavební technika. Mizí tak jeden z nejznámějších brownfieldů na Moravě.

Při nehodě se zranilo šest lidí

Dobšice – Střet dvou osobních aut zaměstnal v neděli před půl dvanáctou dopoledne záchranáře, hasiče i policisty v Dobšicích. K nehodě došlo v ulici Brněnská.

AKTUALIZOVÁNO

Policisté ukončili v Únanově technopárty

Únanov /FOTOGALERIE/ – Dvě bezesné noci mají za sebou obyvatelé Únanova na Znojemsku a jeho okolí. Rušila je soukromá oslava na pronajatém pozemku. Z té se ve finále vyklubala technopárty. Na ni se postupně sjelo několik set lidí. Celou akci doprovázela hlasitá hudba.

Přijeli za burčákem, vrací se kvůli atmosféře. Znojmo slavilo tradiční vinobraní

Znojmo /FOTOGALERIE, VIDEO/ – Z jedné ulice zní víření bubnů, z druhé strany doléhají z blízkého náměstí svižné tóny historické hudby. Pod zataženou oblohou ulicemi Znojma procházejí a postávají stovky lidí. Jedni drží v rukou kelímek s burčákem, druzí upíjí ze skleničky víno. Tradiční historické vinobraní je v plném proudu.

Ohrozil řidiče a provoz. Sebral značku zákazu vjezdu

Lechovice – Až šestileté vězení hrozí zatím neznámému pachateli, který poškodil a ukradl dopravní značení související s výstavbou obchvatu Lechovic. „Ze sedmi míst zmizely baterie k napájení směrových desek a vodící tabule i se sloupky a podstavci. Kromě toho ještě dopravní značka zákaz vjezdu,“ vyjmenovala ve čtvrtek policejní mluvčí Lenka Drahokoupilová.

Vinobraní? Plné hotely, desetitisíce lidí. Průvod bude mít 500 členů v kostýmech

Znojmo /INFOGRAFIKA/ - Třídenní největší svátky vína v republice zažije o víkendu Znojmo. Do města zamíří desetitisíce hostů. Hotely ve městě už teď hlásí obsazeno.

Vinobraní láká turisty i ze zahraničí. Řada místních však raději odjíždí

Jižní Morava – Jednapadesát tisíc návštěvníků přijelo, tisíce lidí prchaly. Kvůli Pálavskému vinobraní řada Mikulovanů své město na celý uplynulý víkend opustila. „Pro domácí už není Pálavské vinobraní jejich vlastním. Dříve jsme se tady potkávali se známými, nyní narážíme jen na turisty. Navíc když si jen na deset minut odjedu nakoupit od obchodu, tak pak na parkovišti, které jsme si zbudovali, nezaparkuji,“ postěžovala si Irena Horáková, která bydlí u mikulovského amfiteátru.

Hotaři zarazili horu. Co to znamená? Vinice jsou zavřené a jen čekají na sklizeň

Havraníky /VIDEO, REPORTÁŽ/ - Slunečné sobotní opdoledne připákalo do Havraníků spoustu přihlížejících, kteří si nechtějí nechat ujít další z akcí Spolku přátel Hroznové kozy. "Nabídněte si domácí buchty, koláčky nebo chleba se škvarkovou pomazánkou a ochutnejte víno,“ ozývá se od kostela sv. Linharta. Lidé se pomalu scházejí, poslouchají Moravskou muziku Petra Mikulky a vychutnávají si atmosféru vinařské akce nazvané Zarážení hory.

Slavný znojemský Domeček koupilo město

Znojmo – Za zábavou místo kvůli vyřizování úvěrů budou do několika let lidé znovu chodit do vyhlášeného Domečku u znojemského Mariánského náměstí. Takové jsou alespoň plány znojemských zastupitelů, kteří kývli na koupi domu od České spořitelny.

Muž se potácel, seděl i ležel v pravém jízdním pruhu

Znojemsko – Na silnici mezi Vranovem nad Dyjí a Šafovem se ve dvě hodiny v noci v pravém jízdním pruhu objevil muž. „Potácel se, seděl, ale i ležel a byl zjevně opilý. Neměl na sobě ani žádné reflexní prvky a byl velmi arogantní. Šlo o sedmadvacetiletého muže z našeho regionu,“ informovala ve středu policejní mluvčí Lenka Drahokoupilová.

Úroda jablek je nadprůměrná, ale plody jsou malé. Cena ovoce v obchodech klesne

Jižní Morava – Příjemné i nepříjemné překvapení čeká Jihomoravany, až si za pár týdnů půjdou koupit jablka. Plody koupí levněji, jenže pravděpodobně nebudou z místních sadů. Úroda je totiž sice velká, ale jablka na Moravě jsou letos příliš malá.

Chtěla skočit z mostu. Strážníci ji zachránili, pokus o sebevraždu jí rozmluvili

Znojmo – Ženu středního věku, která v sobotu odpoledne přelezla zábradlí mostu v Přímětické ulici, zachránili znojemští strážníci. „Když přijeli na místo, žena stála uprostřed mostu na jeho levé hraně směrem do Přímětic. Jeden ze strážníků se se ženou pokoušel mluvit, druhý si uvázal lano, druhý konec připnul k zábradlí mostu pro případ, že by musel zakročit,“ popsal Petr Hladký z městské policie.

Slup počtrnácté oslavovala chleba. Přehlídkou traktorů, ukázkou mlýna i hudbou

Slup /FOTOGALERIE, VIDEO/ – Deštivá sobota voní ve Slupi chlebem. Ale také sladkým pečivem, trdelníky a dalšími pekařskými výrobky. Přestože až na několik desítek minut nepřestává pršet, do areálu blízko vodního mlýna si nacházejí cestu stovky návštěvníků. Kolem poledne jich pořadatelé evidují asi tisíc. Na podiu vedle mlýna hraje dechová hudba. Když skončí, promluví konferenciérka.

Znojmo ruší nasazování botiček. Za špatně zaparkovaná auta bude jen pokuta

Znojmo – K nevšednímu kroku přistoupilo vedení Znojma. Radnice se rozhodla, že od prvního školního dne přestanou strážníci nasazovat takzvané botičky na špatně zaparkovaná auta. „Chceme, aby se strážníci soustředili spíše na bezpečnost a pořádek ve městě a méně na věci, které otravují běžné občany a nepřinášejí  velký efekt,“ uvedl starosta Znojma Jan Grois.

Rez sžírá lávku. Koroze jde i do hloubky, oprava je vhodná, radí odborník

Znojmo - Znojmáci poukazují na fakt, že velmi frekventovaná lávka pro pěší ke znojemské nemocnici nemá potřebnou péči od města. Je napadená rzí na mnoha místech.

Pásku VOC má nově čtrnáct vín. Lidé je ochutnají na Vinobraní

Znojmo - O čtrnáct nových vín s označením víno originální certifikace se rozrostla nabídka VOC vín. Rozhodla o tom komise degustátorů na pondělním zatřiďování vín. „Vína mohou premiérově ochutnat návštěvníci zářijového Znojemského historického vinobraní,“ sdělil předseda VOC Znojmo František Koudela. 

Obyvatelé Znojma chtějí lepší skatepark i nová hřiště

Znojmo - Celkem pětapadesát návrhů na různé projekty podali na znojemskou radnici obyvatelé města a příměstských částí. Učinili tak v rámci projektu Tvoříme Znojmo, který radnice spustila pod hlavičkou Zdravého města Znojma na začátku července. „Městských částí se týká jednadvacet podaných návrhů, třicet čtyři směřuje do Znojma jako takového. Přičemž vyčleněny jsou tři miliony korun na městské části a tři miliony korun na město Znojmo,“ sdělila mluvčí radnice Zuzana Pastrňáková.

Bývalý kapucínský klášter koupí od státu znojemská farnost

Znojmo – Do církevních rukou se vrátí bývalý kapucínský klášter na znojemském Masarykově náměstí. Od státu jej koupí znojemská farnost.

Hrádkem už se jezdí po novém asfaltu. Přibyl rondel

Hrádek /FOTOGALERIE/ – Kličkování mezi dírami na jedné z nejhorších silnic na Znojemsku na průtahu Hrádkem a úpění řidičů nad namáhanými tlumiči skončilo. Jihomoravští silničáři po desetiletích silnici zcela zrekonstruovali a nepříjemnou křižovatku u kulturního domu nahradil kruhový objezd.

Znojmo žije divadlem: lidé se těší na Pavla Lišku, přiletí i mimozemšťan

Znojmo - Tradiční letní přehlídka Znojmo žije divadlem začíná ve středu večer v šapitó na Horním náměstí v centru města. Podle pořadatelů jsou už některá představení vyprodaná.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT