VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: ZNOJMO

Znojmo je město ležící na jihu Moravy rozkládající se vysoko na levém břehu nad řekou Dyjí, 52 km jihozápadně od města Brna. Je to tedy druhé největší město Jihomoravského kraje. Od roku 1960 náleží do Jihomoravského kraje, ve kterém je městem okresním. Předtím od roku 1949 mělo obdobné postavení v rámci tehdejšího Brněnského kraje. Před zrušením zemského zřízení to bylo až do 31. prosince 1948 centrum politického okresu Znojmo. Za Rakouska-Uherska a za první Československé republiky to bylo do roku 1928 také město statutární.

Prostor města byl osídlen již v době prehistorické. V období velkomoravském se na protějším ostrohu rozkládalo jedno z největších velkomoravských hradišť (Hradiště sv. Hypolita), které chránilo brod přes řeku Dyji, kudy procházela obchodní cesta z české kotliny do Podunají. Hradiště, ležící asi 900 m severovýchodně od brodu na výšině nad levým břehem řeky, vystřídal v přemyslovské době před rokem 1037 hrad, vybudovaný v bezprostřední blízkosti brodu. Zakladatelem tohoto hradu byl kní

Nové chodníky za 17 milionů: lidem vadí zúžení, chybí i nájezdy pro vozíčkáře

Znojmo – Je to drahý špás, šitý horkou jehlou, říkají lidé. Jde o klasický předvolební tah, tvrdí opozice. Řeč je o nových chodnících ve městě za 17 milionů korun. Kdybychom nic nedělali, stejně nás budou kritizovat, brání se vedení města. Staré, křivé chodníky pokryté asfaltem nebo starou dlažbou, právě v těchto dnech nahrazují dělníci novými s povrchem ze zámkové dlažby.

Krumlov? Koncentrační tábor pro Němce, vzpomínají pamětníci poválečného odsunu

Znojmo - Jihomoravští Němci vydali své vzpomínky na poválečné vyhnání z let 1945 – 1946. Publikaci v úterý vpodvečer představili zaplněnému sálu Znojemské Besedy. Přišli politici, členové spolků i běžní lidé, kteří se zajímají o historii.

Hosté přišli ve znojemských barech o peněženky i mobily

Znojmo – Pětitisícovou škodu způsobili v noci na sobotu zloději ve Znojmě. „Šlo o krádeže volně odložených věcí v barech,“ přiblížila v pondělí policejní mluvčí Lenka Drahokoupilová.

Dyjákovice mají novou úspornou prodejnu. Je první v republice

Dyjákovice – Více než šedesát let starou prodejnu Coop v Dyjákovicích nahradila nová. Využívá moderní úsporné systémy a je plně klimatizovaná. V pátek ji slavnostně otevřeli zástupci družstva Coop s představiteli společnosti E.on, která dodala technologie. „Jde o pilotní projekt první v celé zemi. Jen technologie stály 1,8 milionu korun, a pokud to bude možné, chceme v tomto projektu pokračovat,“ uvedla místopředsedkyně představenstva družstva Anna Sobotková.

Tasovice se připravily o výhru ve druhém poločase. Nakonec remizovaly

Tasovice /FOTOGALERIE/ – Pouze remízu 3:3 brali tasovičtí fotbalisté z prvního domácího zápasu letošní sezony. Zpočátku to vypadalo, že mají utkání zcela ve své režii. Jako první dával po rohovém kopu gól hlavičkou Odehnal, poté proměnil Paul penaltu a na tři nula zvýšil po pěkné akci Fukal.

Hořel přístřešek a dva domy. Škoda je téměř milion, zranila se žena

Prosiměřice /FOTOGALERIE/ – V nemocnici skončila žena, která se zranila při požáru v Prosiměřicích. V sobotu večer zasáhl přístřešek a poté i dva domy. „Škodu vyšetřovatel předběžně odhadl na devět set tisíc korun,“ sdělil mluvčí krajských hasičů Jan Dvořák.

Mopedisté se sjeli po roce do Dobšic. Přijeli i fanoušci z Kladna či Opavy

Dobšice /FOTOGALERIE, VIDEO/ - Je slunné odpoledne a v Dobšicích se již podesáté setkali příznivci mopedů. Akce, kterou pořádá Moped Team Dobšice, přilákala desítky návštěvníků. „Jdu do toho i s polámanou sdrátovanou nohou, hlavně na ni nespadnout,“ ozývá se z hloučku ostřílených mopedistů. Jejich helmy poseté škrábanci prozrazují, že už se něco najezdili.

Velký zátah v Hatích. Inspektoři hledají padělky, poprvé odemykají i auta

Hatě – Asi osmdesát policistů, celníků a inspektorů od sobotního poledne kontroluje zboží prodejců na tržnici v Hatích na Znojemsku. „Je to úplně nová akce, v takovém rozsahu tady ještě nebyla,“ potvrdil ředitel České obchodní inspekce v Brně Karel Havlíček.

AKTUALIZOVÁNO

Noční nehoda ve Chvalovicích: zranilo se pět lidí

Chvalovice – Ke zranění cestujících došlo při nehodě v noci na sobotu ve Chvalovicích. Před třetí hodinou ranní se srazila dvě auta. „Vyprošťovali jsme jednu zraněnou osobu,“ informovali krajští hasiči na svých webových stránkách.

V kyrysu a s píkou válčí od Moskvy po Itálii, historii i vyučuje

Znojmo - Historii vyučuje, o historii bádá a jako kaprál znojemských Knechtů ji Zbyněk Sturz (na snímku) také oživuje. S kamarády z jednotky pikenýrů ze sedmnáctého století se za posledních šest let zapojil do rekonstrukcí bitev od Moskvy přes severní Itálii až po Nizozemí.

Veřejných domů u hranic razantně ubývá

Jižní Morava – Stále menší počet turistů jezdí do příhraničí za sexuální turistikou. Veřejných domů rapidně ubylo. Ve Chvalovicích na Znojemsku skončil i největší nevěstinec, známý Moulin Rouge. „Myslím si, že k tomu hodně přispěla rekonstrukce Šatovské ulice, u které stál. Rekonstrukce trvala půl roku a příjezd k objektu nebyl možný. Sexuální služby tam už nikdo nenajde,“ uvedl místostarosta Chvalovic Robert Vaněk.

Přišli jsme o zákazníky, tvrdí taxikáři o kontrole. Spor míří k ombudsmanovi

Znojmo – Nebývalé rozhořčení vyvolala u některých znojemských taxislužeb nedávná kontrola ze strany městské policie. Bývalý policista, manžel provozovatelky jedné z taxislužeb, Viktor Luskač si kvůli postupu strážníků stěžoval u vedení města. S odpovědí, že je vše v pořádku, nesouhlasí.

Strongman Michal Soukup: Mezi námi neexistuje rivalita, navzájem se podporujeme

Znojmo – Jedním ze siláků, kteří se pravidelně účastní soutěže Strongman na vranovské pláži, je Michal Soukup z BBK-Fitness Znojmo. Letos skončil na druhém místě. Předtím absolvoval Strongmana v Boskovicích, kde vyhrál disciplínu otáčení tři set kilové pneumatiky. Zde si poradil mimo jiné i s kamionem. „Tahat kamion není paradoxně nejtěžší disciplína. Daleko náročnější je převracení pneumatik,“ líčí v rozhovoru.

Motorkář se lekl neosvětleného cyklisty v protisměru, strhl řízení a spadl

Znojmo – Srážkou motorkáře a cyklisty mohla skončit událost na kruhovém objezdu, která se stala v úterý po deváté hodině večer na Mariánském náměstí ve Znojmě.

Ocitli se bez stadionu. Orli dojíždějí na trénink víc než hodinu

Brno – Stavební práce se protáhnou, musíte jinam. S nemilou situací se vypořádávají znojemští hokejisté, jejichž stadion se v současné době rekonstruuje z důvodu nevyhovujícího stavu technologie chlazení ledové plochy. Jenže dělníci narazili na komplikace, a proto se Orli aktuálně připravují na stadionu v Telči.

Vedra ženou k vodě. Rekordní návštěvnost koupališť sráží mizerný start července

Jižní Morava – Veronika Jakubíková z Vyškova už víc než týden vyráží den co den se svým pětiletým synem na koupaliště. „Nic jiného se dělat nedá. V těchto vedrech se nedá být ani doma ani jít třeba na procházku. U vody je nám nejlépe,“ řekla Jakubíková. Je tak jednou ze zhruba dvou tisíc lidí, kteří v uplynulém období vyškovské koupaliště denně navštívili.

Dinosauři mizí z Chvalovic. Nahradit je má klidná náves

Chvalovice - Další krok k tváři pěkné moravské vesnice udělali představitelé Chvalovic na Znojemsku. Poté, kdy na návsi za kostelem ukončil svůj provoz Prehistoric park s modely dinosaurů a dalších prehistorických živočichů, rozhodli zastupitelé obce, že se konečně zbaví budovy připomínající krabici, do které především v hlavní sezoně turisté za dinosaury jezdili.

Tohle je Chorvatsko na Vranclu! zdravil davy Mirai. A kdo to je? ptala se dívka

Vranovská pláž /VIDEO, REPORTÁŽ/ – „Jeďte prosím opatrně, dole na parkovišti je hlava na hlavě,“ říká jeden z pořadatelů Přehrady Festu řidiči, který s přáteli přijíždí v sobotu po obědě lesní cestou dolů k vodě Vranovské přehrady. A skutečně: Už před hlavní bránou jsou davy lidí většinou oblečených jen v plavkách. Teploměr totiž ukazuje opět třiatřicet stupňů Celsia a žádaný je každý stín. Stanové městečko je naprosto plné, spojovacími cestami proudí davy lidí. Většina z nich míří do centra pláže, odkud se ozývá hudba.

Bývalý kapucínský klášter v centru Znojma je na prodej. Za necelých osm milionů

Znojmo – Kupce pro někdejší kapucínský klášter v centru Znojma hledá Úřad pro zastupování. Dům na jižní straně Masarykova náměstí prodává za necelých osm milionů korun.

Ženu vyprostili z auta s těžkým zraněním. Letěl pro ni vrtulník

Višňové – Vrtulník záchranné služby letěl v pátek pro zraněnou ženu k obci Višňové na Znojemsku. Před jednou hodinou odpoledne k dopravní nehodě vyrazili i policisté a hasiči. „Srazilo se tam nákladní auto s osobní,“ sdělila policejní mluvčí Lenka Drahokoupilová.

Veveří oživí v sobotu Keltové. Vranov bude patřit novému festivalu

Brno /TIPY NA VÍKEND, FOTOGALERIE/ – Mletí obilí nebo pečení. Jak žili Keltové, se dozvědí v sobotu dopoledne návštěvníci festivalu s názvem Lughnasad, který hostí hrad Veveří nedaleko Brněnské přehrady. „Odborník na Kelty si připravil několik ukázek,“ uvedl hlavní organizátor akce Vilém Dvořák.

Znojmo je bez ledu. Opravy stadionu se prodlužují a EBEL se zpozdí

Znojmo – Nenadálý problém, který odhalila až vlastní rekonstrukce chlazení plochy zimního stadionu ve Znojmě: led po opravách v původním termínu nebude a odložit se musí i zápasy EBEL. „Technici zjistili problém na svislé železobetonové stěně chladícího kanálu, který dělníci odhalili až po odkrytí vrchních vrstev chladicího systému. Následovat budou nezbytné opravy, se kterými se nepočítalo,“ uvedla mluvčí Znojma Zuzana Pastrňáková.

Těžký sok pro první výhru. Do Znojma míří favorit z Vysočiny

Znojmo, Brno – Před sezonou představil majitel klubu smělé plány, že znojemští fotbalisté hodlají aspirovat na postup do nejvyšší soutěže. Jenže po dvou kolech mají Jihomoravané v tabulce FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY jen bod a v dalším duelu hostí soupeře z nejtěžších: loni prvoligovou Jihlavu.

AKTUALIZOVÁNO

Domluvená sebevražda? Manželé ze 4. patra skočili z nejvyššího balkonu chodby

Znojmo /FOTO/ – Podezření z domluvené sebevraždy dvou lidí v Pražské ulici ve Znojmě prošetřují kriminalisté.

Hudební festival navštívilo 14 tisíc lidí. Výtěžek z dražby vín půjde na klášter

Znojmo – Třicítku koncertů a doprovodných akcí navštívilo o letošním, v pořadí již 14., ročníku Hudebního festivalu Znojmo na čtrnáct tisíc lidí. Pořadatelé za osmnáct dní nabídli zajímavé koncerty, opět také pomohli uherčickému zámku při benefičním koncertě.

Z Vranovské přehrady tahá sumce. Jako táta i děda, je to rodinná tradice, říká

Vranov nad Dyjí - U vody na Vranovské přehradě, ale daleko od pláže, tráví od jara do zimy většinu volného času Kamil Trnka a parta jeho přátel. Všichni jsou rybáři a nejraději loví sumce a jiné větší ryby.

Pod spalujícím sluncem vyhrál Strongmana vranovské pláže Petr Tóth

Vranov nad Dyjí /FOTOGALERIE/  – V tropických teplotách a pod sžírajícími paprsky slunce se utkali v sobotu na pláži vranovské přehrady silní muži a ženy. Konal se zde již podeváté Strongman, který je součástí Vranovského léta. Závodníci poměřili síly v pěti disciplinách, které nejlépe zvládl Petr Tóth ze znojemského klubu BBK-Fitness.

Před domem v Pražské ulici ležel mrtvý muž. Okolnosti případu policie vyšetřuje

Znojmo – Skupinku kriminalistů viděli pracovat od středečního rána lidé u jednoho z panelových domů v Pražské ulici ve Znojmě nedaleko budovy bývalého Telecomu. Před domem tam ležel mrtvý muž. Proč zemřel a zda odešel ze světa dobrovolně či ne, policisté nyní zjišťují.

Známé osobnosti na kandidátkách do voleb: kéramik Sláma nebo muzikant Fojtík

Znojmo – Umělce, lékaře ale také třeba bývalou místostarostku Znojma přivedly na své kandidátky do komunálních voleb strany a hnutí ve Znojmě. Na podání kandidátek měly strany čas do úterní čtvrté hodiny odpoledne.

Znojmo nezvládlo v Hradci Králové první půlku a odvezlo si prohru 1:2

Hradec Králové /FOTOGALERIE/ – Všechny body nechali znojemští fotbalisté Votrokům na jejich hřišti v Hradci Králové ve druhém kole Fortuna národní ligy. 1. SC Znojmo FK prohrálo 1:2.

Loutky i africká hudba. Jedenáctý tropický Šramlfest bavil diváky

Znojmo /FOTOGALERIE/ – Tropické sobotní odpoledne, muzika, spousta dobrot a plno návštěvníků. To je jedenáctý ročník festivalu alternativní, pouliční, klubové a jiné kultury nazvaný Šramlfest, který odstartoval již v pátek a také v sobotu láka na Káru ve Znojmě opět mnoho lidí. „Před dvěma lety jsme přivezli velkou balkánskou dechovku. Tentokrát jsme se po žestech ohlédli na západě. Nebáli jsme se experimentovat, a tak letos ve Znojmě vystupuje například elektronické německé duo Pollyester,“ prozrazuje hudební dramaturg festivalu Jan Krejčí.

Hudební festival zve na letošní hvězdu. Z Itálie dorazí Il Giardino Armonico

Znojmo /FOTOGALERIE/ - Hudební lahůdku si na závěr Hudebního festivalu Znojmo připravili jeho pořadatelé. Jízdárnu Louckého kláštera rozezní italští Il Giardino Armonico a Anna Prohaska. Jedná se o jediný podobný koncert v České republice. Ve Znojmě vystoupí s programem Serpent & Fire v neděli v osm hodin večer.

Duel o vše. Chceme postup a hrát s lepšími soupeři, zní z Knights před finále

Znojmo – Potkají se dva zatím neporažené a dominantní týmy s perfektními statistikami. Znojemští Rytíři letos naposledy pozvednou meče a zabojují v sobotním finále třetí rakouské divize amerického fotbalu ve štýrském Stallhofenu. Duel o vše proti místním Hurikánům začíná ve tři hodiny odpoledne.

Z bývalé školy ve Znojmě bude brána do Louckého kláštera

Znojmo – Nános staletí setřese do tří let někdejší škola u Louckého kláštera ve Znojmě. Opuštěnou budovu stavaři promění v návštěvnické centrum, upraví přednáškový sál a ukáží zbytky středověké klášterní stavby.

Za Těšeticemi překročil stopadesátku. Policisté ho zastavili

Těšetice – Policisté přistihli v úterý večer třiatřicetiletého muže ze Znojemska, jak se za volantem Fordu Mondeo řítí z Těšetic po silnici na Suchohrdly rychlostí 155 kilometrů za hodinu.

Panika z hromové rány katarský fotbalový tým nezastavila. Porazil Znojmo 2:0

Znojmo /FOTOGALERIE/ – Přátelské utkání sehráli ve středu fotbalisté 1.SC Znojmo FK proti katarskému týmu Al-Rayyan SC. Exotický soupeř měl nad domácími navrch a Znojmo letos poprvé prohrálo 0:2.

Opravy hráze Vranovské přehrady: vyměnili most, práce skončí příští rok na jaře

Vranov nad Dyjí – Důležitou část oprav mají za sebou dělníci pracující na hrázi Vranovské přehrady. Dokončili výměnu mostu, po kterém vede silnice spojující pláž přehrady s cestou do městečka.

Pomocí odcizených karet z nemocnic chtěl vybírat peníze z bankomatů

Znojemsko – Platební karty odcizil muž v minulých měsících v nemocnicích ve Znojmě, Třinci a Vizovicích. Využil nepozornosti pacientů i zdravotnického personálu a volně přístupných pokojů. Tam jednoduše našel peněženky, ze kterých odcizil hotovost a platební karty.

Koncerty podpoří transplantaci kostní dřeně. Vystoupí kvartet violoncellistů

Znojmo – Transplantaci kostní dřeně i obnovu jízdárny Louckého kláštera ve Znojmě podpoří koncerty závěrečného týdne tamního hudebního festivalu. V Louce pěvce doprovodí rytmická sekce hrající na sanitární keramiku z místní továrny.

Dvacetiletý řidič pronásledovaný policií havaroval. Vezl čtyři lidi

Znojemsko – V poli a s autem na střeše skončil mladý řidič po honičce s policií. Ta začala před třetí hodinou v noci na sobotu, kdy řidič Volkswagenu Golf nerespektoval pokyn k zastavení.

Když se do něčeho dám, jen tak to nepustím, říká Dufková z Plaveckého klubu

Znojmo – Necelý rok fungování má za sebou nový oddíl plavání Plavecký klub Znojmo. Vznikl loni v září z iniciativy rodičů dětí, které plavaly pod TJ Znojmo. Rodiče byli totiž nespokojeni s financováním oddílu a jedinou cestu viděli v založení nového klubu. Jednou z hlavních iniciátorek tohoto aktu byla Monika Dufková. „Kdyby to rodiče vzdali, tak končíme. Bez jejich podpory by to nešlo,“ říká v rozhovoru.

Voda v přírodních koupalištích? OK. Kromě Brněnské přehrady a nádrže Výrovice

Jižní Morava – Krajští hygienici v pátek zveřejnili hodnocení výsledků odběrů vody v koupacích oblastech ve volně přírodě, které pravidelně kontrolují, za tento týden.

Stavba obchvatu Znojma uzavře vjezd do Přímětic. Pěší a cyklisté projdou tunelem

Znojmo - Od příštího pondělí až do počátku prosince zůstane kvůli stavbě mostu na obchvatu města v Příměticích u Znojma zavřená ulice Hlavní na příjezdu od Znojma. Pěší a cyklisté staveništěm projdou, od srpna pro ně totiž stavaři připraví speciální tunel.

Po deseti letech opět stavební parcely na prodej. Jevišovice nabízejí osm míst

Jevišovice – Stavebníky rodinných domů a firmu na stavbu bytového domu hledá radnice v Jevišovicích. Nejmenší město Znojemska má po letech na prodej volné parcely.

Bývalá ikona znojemského fotbalu Yonov: Děda by byl pyšný, že dělám u zedníků

Znojmo - Z profesionálního fotbalisty se stal před rokem Todor Yonov pomocníkem na stavbě. „Táhni z tý kabiny, jestli nebudeš takovej jako my,“ prozradil v rozhovoru pro Znojemský deník Rovnost, jak musel usměrnit fotbalovou hvězdu Marka Heinze.

Do Podyjí se po dvou letech vrátil čáp černý

Znojemsko /FOTOGALERIE/ – Je to pohled, který poslední dva roky nad Podyjím nikdo neviděl. Nad Sealsfieldovým kamenem krouží dvojice čápů černých a hledá potravu pro svá mláďata. Jsou jedním ze dvou párů, který letos v národním parku zahnízdil. Ornitologové doufají, že se tento výrazný pták nad údolí řeky znovu natrvalo vrátil.

Když ve znojemském kostele dozněl Svár, následovaly ovace ve stoje

Znojmo /FOTOGALERIE/– Znojemským kostelem svatého Michala šumí tlumené hovory. Diváci plní lavice, čtou program nebo si prohlíží dřevěnou stupňovitou scénu. Pomalu přichází hudebníci, tiše ladí nástroje. Za chvíli začne čtrnáctá vlastní inscenace Hudebního festivalu Znojmo, oratorium Svár duše s tělem Emilio de Cavalieriho.

Operu chystám týdny, uvidím možná generálku, říká produkční Buliščaková

Znojmo - V ruce zvonící mobilní telefon, před sebou notebook s dalšími e-maily k vyřízení. A to se hlavní produkční Hudebního festivalu Znojmo Barbora Buliščaková jen na chvíli zastavuje v kanceláři.

Jiří Křivánek: Chci se znovu nachystat na Afriku

Znojmo – Sport nejsou jen úspěchy. Člověka mnohdy potká soupeř, který není ze startovního pole. To se stalo i cyklistovi Jiřímu Křivánkovi. Na vrcholné akci horských kol, Cape Epicu v Africe, musel v březnu letošního roku více bojovat s bakteriemi ve svých střevech než s protivníky na kolech. I přesto zde v konkurenci 680 dvojic jezdců, těch nejlepších z celého světa, dojel spolu s Janem Fojtíkem osmadvacátý. Zdravotní problémy ho provázejí stále, proto letos neskončil na čelních místech Vinařské 50. Do Afriky chce ale znovu.

U Dobšic svedou dávnou řež, připomenou bitvu z období Napoleona

Jižní Morava /TIPY NA VÍKEND/ - Dvoudenní boje v okolí Znojma, které před 209 lety ukončily jednu část napoleonských válek, připomenou přátelé vojenské historie v Dobšicích. Nabídnou dvě bojové ukázky.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT