Fotbal, jízda na kole, plavání, lyžování. To jsou jen některé sporty, kterým se mohou děti věnovat už odmala. Pohyb posiluje imunitu, udržuje tělo obratné, uvolňuje psychické napětí a má mnoho dalších pozitivních přínosů pro organismus.

„Je skvělé, že o důležitosti pohybové průpravy u dětí se v poslední době píše čím dál tím víc. Díky medializaci je dnes již mnohem lépe přijímán fakt, že výchova k pohybu od útlého věku dává dětem důležitý start do života. Vytváří návyky, které se v pozdějších letech jen těžko dohánějí – zvlášť, když si třeba dítko od malička zvykne vysedávat u televize nebo tabletu a jeho svaly a pohybový aparát nemají šanci se nikterak vyvíjet,“ upozorňuje maminka tří dětí a zkušená lektorka Kristýna Přibylová z profesionálních dětských tělocvičen Monkey´s Gym. Podle ní je potřeba chápat, že pohybovou výchovu musí v dětech aktivně podporovat rodiče.

Jak naučit děti lyžovat? Podívejte se na video:

| Video: Youtube

Začínáme se sportem

Pokud chcete začít se sportem u svých dětí, rozhodně se vyvarujte tlaku. Mnohem účinnější je vlastní příklad. U malých dětí a předškoláků jen málokdy zabírají příkazy, často jim nerozumí. Odradit je může také jednotvárnost pohybu, který je nebude bavit. Ideální je, když rodič udělá z pohybu zábavu. Děti se pak začnou hýbat a vlastně to ani tak neberou. Předškoláci jsou hodně soutěživí, proto není problém zařadit do lekce cvičení i aktivity, kdy je cílem vyhrát.

Vždy se ale musí dbát na to, aby děti pochopily význam hry, výhry, ale i prohry. Skvělým řešením jsou sportovní kroužky, kde děti přijdou do styku se svými vrstevníky. Navíc jsou pod dohledem odborníků. Kroužek všeobecné pohybové průpravy, kam děti mohou docházet jednou týdně, může být skvělým základem, který pak lze doplnit o další pohyb a sport s rodiči, jako je cyklistika, plavání, in-line bruslení či lyžování.

Kdy je mé dítě ideálně připraveno na letní tábor? Tato myšlenka běží hlavou mnoha rodičů:

Důležitá je pravidelnost

Jedním z nejdůležitějších aspektů při vedení dětí ke sportu je pravidelnost. Děti se pohybové návyky teprve učí a začínají dělat pokroky plynule. „Rodiče se nás často ptají, proč nemohou chodit jen nárazově, proč se do kurzu musí zapsat na delší období. Důvodem je právě to, že výchova k pohybu musí být u dětí plynulá, jednotlivé dovednosti na sebe navazují a bez pravidelnosti bychom potřebných cílů, na nichž lze stavět další rozvoj, nedosáhli,“ vysvětluje Kristýna Přibylová.

Za zásadní pak považuje to, že organizovaný sport, disciplína s ním spojená a kamarádi, které tam děti mají, pomáhají překlenout nelehké období puberty. „Mnoho rodičů zmiňuje, že jejich sportující děti (a v žádném případě nemusí jít o vrcholový sport) prošly pubertou tak nějak snadněji, protože kromě školy měly další záchytný bod, který jim dával určitou jistotu,“ dodala Kristýna Přibylová.

Zatímco některé maminky musí přemýšlet, jak pohyby miminka vyvolat, jiným děti předvádějí v břiše výkony hodné Baryshnikova nebo Messiho:

Co třeba v zimě lyžování?

Pokud chcete v dítěti probudit lásku k pohybu, skvělým sportem pro něj v zimním období je například lyžování, které milují i dospělí. Výlet na sjezdovku s rodiči může být skvělou příležitostí, jak dítě zabavit, unavit a nadchnout pro pohyb.

První dětské lyže můžete pořídit svému potomkovi, jakmile se naučí s jistotou chodit. Zatím však nepůjde o lyžování v pravém slova smyslu. Nejdříve se bude učit chodit s nimi po rovině, občas se sklouzne, zábavné pro něj bude, když ho budete tahat za hůlku. Dítě si tak zvykne na nové pocity.

Logopedické vady řeči u dětí se nejčastěji objevují ještě v předškolním věku:

S opravdovými lyžemi začněte až kolem pěti let věku a výuku svěřte profesionálům. A nezapomeňte na to, že čas, který ze začátku dítě zvládne na lyžích, je krátký. Dítě v začátcích vydrží na lyžích maximálně hodinu. Naučit se správně lyžovat je dlouhý proces, ale láska k tomuto sportu vydrží celý život.