Fernando Santos odstavil stárnoucí superstar kvůli znechucenému gestu, které Cristiano Ronaldo udělal v reakci na předčasné vystřídání v utkání s Jižní Koreou. „Vůbec se mi to nelíbilo. Tyto záležitosti se řeší za zavřenými dveřmi. Je to vyřešené,“ vykládal Santos.

Kouč to vyřešil tak, že sedmatřicetiletou hvězdu v následujícím utkání nepostavil. Roli náhradníka už zná z Manchesteru United, ani v reprezentaci už ale není Ronaldo nedotknutelný. Portugalský kanonýr chyběl na velké akci v základní sestavě poprvé od evropského šampionátu v roce 2008.

Bez Ronalda Portugalci šlapali. Navíc se ukázalo, že rozhodnutí Santose mělo zásadní vliv na úspěch. Premiérovým hattrickem na turnaji se totiž při premiéře v základní sestavě za národní tým blýskl neznámý Goncalo Ramos z Benfiky. Právě jednadvacetiletý útočník dostal přednost před portugalským kapitánem.

Nečekanou šanci chytil za pačesy. Ramos teď má na svém kontě tři góly ve vyřazovací části MS, zatímco Ronaldo ani jeden. Je ale otázka, kdo se objeví v útoku v sobotním čtvrtfinále s Marokem.

I mezi náhradníky byl Ronaldo středem pozornosti. Při hymně ho zavalili fotografové, a když po sedmdesáti minutách nudění se na lavičce vyběhl na trávník, dostalo se mu hlasitého přivítání od fanoušků. Ronaldo pak dokonce rozvlnil síť, ale gól nemohl platit kvůli jasnému ofsajdu.

Po utkání zatleskal fanouškům a pak opustil trávník dřív, než jeho slavící spoluhráči. Ronaldo musel potlačit svoje ego a upřednostnit zájmy národního týmu. Podle Santose ale nebyl uražený nebo znechucený kvůli tomu, že nebyl v základu. „Žádný problém není. Jsme přátelé už léta. Mluvili jsme spolu a neměl s mým rozhodnutím žádný problém. Je pro všechny příkladem,“ řekl kouč Santos.

Jak to bude s Ronaldem dál?