Období mezi Dušičkami a začátkem adventu s rozsvěcováním vánočních stromů na náměstích patří obvykle státnímu, i mezinárodnímu svátku, tedy připomínkám Dne studentstva. I když jde o poněkud paradoxní „oslavy“. Jedinečný mezinárodní přesah tohoto dne v Čechách a na Moravě ustupuje paměťově bližšímu sedmnáctému listopadu roku 1989.

Ten ale žel nemá o moc větší přesah než na Slovensko a část Slezska, než je tomu u listopadu 1939 spojeného s oběťmi odvážného odporu proti nacismu. Každopádně obě výročí spojuje odvaha studentů.

Prázdná třída. Ilustrační foto.
Stávka ve školách a školkách na Hodonínsku: mapa ukazuje, kde se dnes zapojí

Ta nechybí ani jejich současným následovníkům, kteří vyráží do ulic, kdy hlavní problém dneška vidí v naší Zemi s velkým Z, tedy v klimatické krizi se svými nečekanými projevy.

A budoucí vysokoškoláci? Ti a nejen oni zažijí už v pondělí stávkové projevy toho, jak se jejich učitelé a spolu s nimi spousta nepedagogických zaměstnanců včetně kuchařek, uklízeček a školníků snaží odvrátit vládní škrty a s nimi související obavy o budoucnost svého pracovního místa i celého fungování svých škol. Stávkovat se tak bude podobně jako v listopadu 1989, ale tenkrát především ve školách středních, základních a dokonce i mateřských, a to od Hodonína až po Aš.

A jak by řekli latiníci, kterých je v mladší generaci dnes už jen hrstka: exempla trahunt, tedy příklady táhnou.