Sjezdové lyžování není poslední roky na jihu Moravy ideální sportovní kratochvíle. Letošní zimní sezona to potvrzuje. Zatímco v minulých letech nadšenci lyžovali na sněhu občas i ve druhé polovině března, letos už mají jihomoravské lyžařské areály povětšinou po sezoně. A to ještě neskončil únorový měsíc.

Důvodem jsou nepříznivé podmínky, hlavně únorové poměrně vysoké teploty a také častý déšť. Dokonale aktuální stav dokresluje třeba situace v lyžařském areálu v Olešnici na Blanensku, kde se poslední lyžařští nadšenci na svahu vyhýbali místům, kde už ze sněhu prosvítala tráva nebo hlína.

A vzhledem ke globálnímu oteplování se situace pravděpodobně nezmění k lepšímu ani v příštích letech.

Podle klimatologa Pavla Zahradníčka častý nástup teplých epizod v zimě znamená, že sníh často výrazně taje už v prosinci či lednu a dochází k nárůstu průtoku v řekách a povodňovým stavům. „Sníh by měl přirozeně významně odtávat až v březnu a ve vysokých nadmořských výškách až v dubnu," uvedl pro ČTK.

Hledání alternativy za sníh

Provozovatelé lyžařských areálů na jižní Moravě tak mají do budoucna několik možností. Buď své podnikání ukončit, nebo fungovat kratší dobu než byli doposud zvyklí, a nebo alespoň částečně najít nějakou alternativu za sníh.

V tomto jsou vpředu v nejníže položeném areálu ve střední Evropě v Němčičkách na Břeclavsku. Každý rok v listopadu tam pokládají na svah umělou zelenou hmotu. Na ní se dá lyžovat, i když není sníh.

Šampionát v řezu révy vinné se konal v pátek ve Velkých Bílovicích.
Mistři ve Velkých Bílovicích ukázali, jak řezat révu. Titul zamířil na Slovensko

Díky ní tam ostatně lidé podle vzpomínek tamního správce Jaroslava Stávka ze srandy lyžovali v minulosti už i v srpnu a v trenkách.