Výsledky komunálních voleb ve Znojmě byly překvapením. Bez nadsázky pro všechny. Včetně vítězů z hnutí ANO 2011 i poražených ze současné vládnoucí koalice v čele s Jakubem Malačkou. Ti první s tak velkým úspěchem nepočítali a ti druzí si byli jistí, že dokončí načaté plány.

Paradoxem je, že voliči rozložili politické síly ve městě do srovnatelné míry, na obou stranách spektra. Utvořit stabilní koalici bude těžké. Byť je totiž hnutí ANO jasný vítěz s jedenácti mandáty v jednatřiceti členném zastupitelstvu, pořád to není pohodlná většina. A strany jdoucí za Jakubem Malačkou jim těsně šlapou na paty. Dohromady totiž dají Naše Znojmo, Pro Znojmo a Spolu čtrnáct mandátů.

Ivana Solařová - hnutí ANO.
O rozložení sil ve Znojmě ještě rozhodnou malé strany. Vyjednávání vede ANO

Skutečným vítězem komunálních voleb jsou tak zatím malé strany uvízlé mezi soukolím velkých hráčů. S celkem šesti cennými hlasy disponuje dohromady SPD a nově také uskupení Znojmáci. Skutečným vítězem voleb bude tedy nakonec ten, který je získá na svoji stranu.

Lukáš David
Seznamte se: podívejte se na nově zvolené zastupitele ve Znojmě

Je pravděpodobné, že se to nejspíše podaří hnutí ANO, které má k SPD blíž. Znojmáci se v kampani netajili zase kritikou vůči současnému vedení. Spojení s koalicí Jakuba Malačky, zjednodušeně řečeno, ale není zcela vyloučené. Ostré hrany názorových rozdílů už v minulosti obrousili členové Pro Znojmo a z dříve nemožné spolupráce se časem stala stabilní koalice. Překvapení tak na obyvatele Znojma možná ještě čeká.

V komunální politice by spolupráce napříč ideově jinak založenými stranami neměla být tou nejzásadnější překážkou. Je totiž vskutku jedno jestli bude nový chodník pro obyvatele natřený narůžovo či bleděmodře. Hlavně, že bude.