Víkend v médiích byl ve znamení ohlížení se do minulosti. Vzpomínání na téměř tři tisíce obětí teroristického útoku v USA z před dvaceti let na předních stranách. Na zadních stranách pak na deset let „neštěstí“ fotbalové Sparty, která nedokáže vyhrát v Plzni.

Taky jsem se pokusil vrátit, byť jen o rok zpátky. Tehdy kolegové psali o tom, jak se větší polovina jižní Moravy zelenala. Nešlo však o politiku a preference strany Zelených, fotbalové trávníky ani o boj se suchem, ale o koronavirový semafor. Do prvního stupně tzv. pohotovosti se k Blanensku a Hodonínsku přidalo i Brno a Brněnsko. Tehdy za poslední týden přibylo v kraji 538 pozitivních případů nákazy koronavirem. Pro srovnání týdenní přírůstek je nyní zhruba poloviční.

V tomto ohledu si ale Jihomoravané prošli smutnou křížovou cestu s téměř třemi a půl tisíci zemřelými s covidem, tedy podle statistik ministerstva vnitra. Za tu dobu se změnilo hodně. V poslední době jsou čísla nebožtíků s koronavirem na nule. Máme možnost se nechat celkem bezplatně naočkovat. V tomto ohledu kraj ani stát ale není mezi premianty, kteří chtějí být o krok napřed.

Například v Izraeli nabízejí třetí dávku i stále mladším věkovým kategoriím. Dokonce tam povolili i vakcinaci dětí s vážnými zdravotními komplikacemi už od pěti let. V Chile i na Kubě jdou ještě dál. V zemi pod Andami se mohou připravit na očkování starší šesti let, na Kubě dokonce už dvouletí občané. Uvidíme, jaké řešení vyberou naši odborníci a volení zástupci, aby neztratili hlasy.