V samém závěru svátečních dní zhatila velmi klidnou vánoční atmosféru na Znojemsku rodinná tragédie. U krhovického hřbitova umrzl v noci na neděli sedmačtyřicetiletý muž. Zemřel jen sto metrů od svého domu.

„Nechápu, co se mohlo stát. Když u mě zazvonili policisté a řekli, co se stalo, byl to pro mě šok,“ řekl starosta Krhovic Martin Major.
Zemřelý byl podle jeho slov hlavou naprosto spořádané rodiny. Jeho úmrtí teď bude pro ni dvojnásob trpké.

„Ještě slavili narození první vnučky, která přišla na svět před nějakými třemi týdny. Za dva týdny jsme měli naplánované vítání občánků, teď nevím, jestli vůbec přijdou,“ dodal starosta.

Nad příčinou smrti krčí rameny. „Doufám, že to nebyl nějaký násilný čin. Mohlo ho taky srazit auto. Že ho našli zrovna u hřbitova, je logické. Byl totiž asi sto metrů od vlastního domu. Navíc kousek přes silnici má rodina sklep,“ dodal Major.

Právě končící rok byl podle prvního muže obce pro Krhovice smutnější než jindy. „Tohle je letos desáté a nejsmutnější úmrtí. Narodilo se sice sedm dětí, ale pohřbů máme letos moc. V předchozích letech bývaly tak tři, nebo čtyři,“ počítal smutně Martin Major.

K ležícímu muži, který nejevil známky života, přivolali záchranáře kolemjdoucí kolem půl deváté v neděli ráno. „Sedmačtyřicetiletému muži jsme již nemohli pomoci. Podle prvotního ohledání je pravděpodobné, že umrznul již přes noc,“ sdělila mluvčí jihomoravské záchranky Barbora Zuchová.
Případy lidí, zahubených mrazem, jsou podle zkušeností vedoucího lékaře znojemské záchranné služby Arnošta Růžičky na Znojemsku vzácností. „V zimním období se nám stává, že musíme sbírat zejména alkoholiky, kteří zůstanou ležet někde na mraze. Většinou je ale najdeme včas,“ řekl Růžička.
Právě lidé, kteří mají problémy s alkoholem, nebo se napijí přes míru a pak už je nohy neunesou, přidělávají práci záchranářům nejčastěji. „K těm vyjíždíme jistě víc, než třeba k bezdomovcům,“ dodal lékař.

Poslední případ umrznutí, na který si Růžička vzpomněl, zaznamenali znojemští záchranáři před osmi či deseti lety. „Svou roli sehrál alkohol, navíc se jednalo o psychiatrického pacienta. Našli jsme ho v serpentinách v Lechovicích. Byl bohužel kriticky podchlazený a krátce po převozu do nemocnice zemřel,“ připomněl dřívější úmrtí v mrazu Růžička.

Podle internisty znojemské nemocnice Zdeňka Monharta je podchlazením u člověka pokles jeho vnitřní teploty pod pětatřicet stupňů Celsia. „Poruchy vědomí bývají pod dvaatřicet stupňů Celsia tělesné teploty, hluboké bezvědomí a bezprostřední ohrožení života při teplotě pod osmadvacet stupňů. Nejohroženější jsou přitom kojenci, starci či poranění, nemocní či jinak oslabení lidé. K podchlazení přispívá špatná fyzická kondice, únava či užití látek rozšiřujících cévy, například alkoholu,“ dodal Monhart.