Krajská policie nabádá k opatrnosti, varuje ale před hysterií. Prověřuje jediný doložený případ z listopadu a mnoho nekonkrétních oznámení z posledních dnů.

Rychle a dobře skončilo pátrání po třináctileté dívce, které ve středu ráno vyhlásili znojemští policisté. „Dívka se v úterý odpoledne odešla ze školy, večer byla ještě viděna na městském kluzišti, ale domů se nevrátila. Měli jsme informace, že již v minulosti zůstala na noc u kamarádky,“ řekla mluvčí znojemských policistů Lenka Drahokoupilová. Po několika hodinách pak policisté mohli pátraní uzavřít s dobrým výsledem. „Dívku jsme našli ve škole a předali matce,“ konstatovala mluvčí.

Zpráva o zmizení dívky mohla její blízké zneklidnit víc než kdy jindy, protože policisté i na Znojemsku v posledních dnech prověřují oznámení o neznámých mužích, kteří mají děti lákat na sladkosti a nabízet jim svezení autem domů.

„V pondělí odpoledne muž nabízel sladkosti a svezení dětem v Micmanicích, Strachoticích a ve Znojmě na Loucké ulici. Oslovil dva jedenáctileté a jednoho desetiletého chlapce a jednu třináctiletou dívku.Vše zatím naštěstí dopadlo dobře, “ informovala policejní mluvčí Lenka Drahokoupilová.Jak dodala, na Loucké ulici se zřejmě tentýž muž pokoušel další dítě oslovit už minulý týden.

Policie již má k dispozici první popis podezřelého člověka. „Děti oslovuje muž ve věku třicet až čtyřicet let. Má světlou pleť a krátký černý knírek. Většinou seděl v autě. Má také čelní pleš a vzadu krátké černé vlasy. Dětem se zdá, že trochu koktá nebo má zvláštní přízvuk. Žádáme každého, kdo by k tomuto muži mohl poskytnout další informace, ať ihned volá linku 158 nebo se osobně obrátí na znojemskou policejní služebnu,“ dodala mluvčí.

Další neověřené zprávy stejného typu zaznamenal v úterý starosta Hodonic Jan Rožnovský. „Náhodou jsem odpoledne dozvěděl, že ráno kolem osmé měl neznámý muž ve věku kolem třiceti až pětatřiceti let zřejmě ve stříbrném BMW oslovit dva chlapce u mateřské školy. Protože jsem téměř dvacet let sloužil u policie, ihned jsem své bývalé kolegy informoval. Na obecní web jsem také napsal výzvu, aby lidé o pohybu auta okamžitě informovali tísňovou linku 158,“ sdělil starosta Rožnovský.

Kvůli možnému pohybu podezřelého muže či mužů posílili v polovině týdne hlídkovou činnost i znojemští strážníci. „Vzhledem k několika nahlášeným případům na Znojemsku přijala Městská policie Znojmo na úkor jiných úkolů patřičná opatření. I když se řidič dosud nedopustil žádného protiprávního jednání nechtějí strážnicí situaci podcenit. Proto starosta Zbyšek Kaššai městské policii nařídil posílit hlídkovou činnost,“ sdělila mluvčí radnice Renáta Šimečková. Strážníci také během středy a čtvrtka obejdou znojemské školy, děti na možné nebezpečí upozorní a poučí je, jak se správně zachovat.

Krajská policejní mluvčí Andrea Straková potvrdila, že policisté na jižní Moravě přijali adu různých oznámení a poznatků o pohybu neznámého muže, který se snaží nalákat děti školního věku do vozidla nebo je nějakým způsobem pronásleduje. „Kriminalisté samozřejmě všechna tato oznámení intenzivně prověřují, nicméně informace, které od oznamovatelů získali, jsou velice stručné a neurčité,“ upozornila mluvčí s tím, že by rodiče měli zachovat ostražitost a děti z preventivních důvodů poučit o správném jednání. „Rozhodně ale není na místě vyvolávat masovo hysterii,“ varovala mluvčí.

Jihomoravští policisté v současnosti prověřují jediný podobný případ z loňského podzimu. „V současné době lze potvrdit pouze případ, který se stal v listopadu v Ořechově. Neznámý muž zde naložil do vozidla osmiletou dívku, které se však naštěstí podařil utéct. Řidič vozidla následně z místa ujel. Po podezřelém muži policisté nadále pátrají a prověřují případnou souvislost s ostatními událostmi, ke kterým mělo v těchto dnech dojít,“ upozornila Straková.

V pátrání po podezřelém muži mohou policii pomoci především konkrétní a nezprostředkované informace. „S takovými pro policii užitečnými poznatky se lidé mohou obracet na telefonní čísla 974 625 940, 974 621 326“ nebo na tísňovou linku 158.