Na místě havárie je i podnikatel Martin Balík. Jeho plavidla patří k těm, které hasiči ohradili nornými stěnami. „Vylučuji, že by látky unikly z mých lodí. To by je někdo musel prorazit. Na lodích pracujeme, jsme tu teď denně," uvedl Balík.

Jeho první loď na Vranovské přehradě, hydrobus Dyje, zničil před dvěma lety žhářský útok, pachatele policie dosud nevypátrala.

Zda nafta unikla z lodí podnikatele Balíka, hasiči neví. „Loď kotví v přístavišti asi sto metrů od hráze přehrady. Je proto pravděpodobné, že bude nutné také odčerpat palivo přímo z lodi," uvedla kolem půl desáté dopoledne mluvčí hasičů Pavla Pražáková.

Podnikatel Balík ale trvá na tom, že z jeho lodí nafta neunikla. „Muselo se to stát někdy nad ránem, podle mě někdo chrstnul něco do vody, vítr a proud to sem pak zanesl," komentoval.

Ropné látky již zasáhly v místě poměrně velkou plochu hladiny. „Odhadujeme, že skvrna má nyní rozměry asi pět set na padesát metrů. Hasiči se snaží pomocí a sorbetů kontaminovanou vodu sbírat do sudů, staví také norné stěny," popsala zásah mluvčí hasičů s tím, že jednotky budou pracovat minimálně celé dopoledne. Na místě pracují profesionální hasiči ze Znojma a Brna. „Jde o jednotku z Líšně, která je pro tento druh zásahů speciálně vybavená," přiblížila Pražáková.

Pomoc z Přerova

Na místě havárie byl i vedoucí znojemského odboru životního prostředí Jaromír Mička. „Povolali jsme Státní plavební správu z Přerova, protože zatím není zřejmé, z čeho a kudy palivo uniká. Situaci sledujeme a rizika vyhodnocujeme," uvedl vedoucí s tím, že únik paliva je citlivý právě proto, že Vranov je i vodárenskou nádrží.

Vranovský starosta Lubomír Vedra, který zásah hasičů rovněž sledoval z hráze přehrady, zdůraznil, že celý incident je nutné důkladně vyšetřit. „Zatím mám jen velmi málo spolehlivých informací. Podobný únik ropných látek na přehradě nepamatuji. Ovšem už loni se stalo něco podobného v menším a vyšetřování šlo bohužel do ztracena. Už vzhledem k rozsahu úniku je tentokrát nutné vše prověřit důkladně a zjistit, kdo nese odpovědnost. Až tyto informace budeme mít, čeká nás diskuse, co na Vranovské přehradě má a nemá být," naznačil starosta Vedra.

Povodí Moravy zatím situaci sleduje. „Únik ropných látek naši pracovníci monitorují přímo na místě. Jsme k dispozici zasahujícím hasičům a pomáháme jim s technických zajištěním. Zdroj a příčinu úniku látky budou zjišťovat pracovníci odboru životního prostřední znojemského městského úřadu a Státní plavební správy. Na místě zasahuje i policie. V tuto chvíli nelze říct, jaké škody může únik ropné látky v tomto případě způsobit, vše záleží na výsledku šetření," řekla mluvčí Povodí Gabriela Tomíčková.