K čelnímu střetu dvou osobních aut zamířil vrtulník letecké záchranné služby, hasiči i policisté. Proč se jedno z aut dostalo do protisměru a co bylo příčinou nehody, musí nyní vyšetřit specialisté. „Osobní auto značky Citroën jelo od Tasovic směrem na Dyji. Řidič patrně dostal smyk, přejel do protisměru, srazil se s Opelem a auto převrátil na střechu. Dvacetiletý řidič na místě zemřel, stejně jako pětačtyřicetiletá žena, která seděla na místě spolujezdce," sdělil mluvčí policistů Bohumil Malášek.

Další žena, která cestovala v převráceném Citroënu, utrpěla těžká zranění a vrtulník ji transportoval do nemocnice. „V tomto autě byl také čtyřměsíční kojenec, který vyvázl s lehkým zraněním. V protijedoucím Opelu jel sám čtyřiapadesátiletý muž, který se také těžce zranil," dodal Malášek.

Hasiči, kteří našli po příjezdu jedno z osobních aut na střeše, začali zraněné ihned vyprošťovat. „Zajistili jsme také místo proti vzniku požáru," sdělil mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška.

Žena i mladý muž z převráceného Citroënu zemřeli bezprostředně po nehodě. „Utrpěli velice těžká zranění. Další žena, třiadvacetiletá, skončila s mnohočetnými poraněními v brněnské nemocnici, zraněný muž z druhého auta pak v nemocnici ve Znojmě. Dítě nemělo na první pohled žádná poranění, ale následky tak velkého nárazu je těžké u kojence odhadnout. Putoval proto na anesteziologicko-resuscitační oddělení do brněnské fakultní nemocnice," sdělila mluvčí záchranářů Barbora Zuchová.

Místo bylo několik hodin po nehodě zavřené a dopravu odkláněli policisté v obou směrech přes Hodonice, jak sdělil mluvčí policistů Malášek.

Podle profesionálního řidiče Karla Procházky, který jezdí s autobusem třicet let, je místo tragické nehody nepřehledné a nebezpečné. V osudný pátek vezl pasažéry linkovým autobusem na lince mezi Znojmem a Valtrovicemi. Kvůli tragické srážce měl autobus zpoždění nejméně pětačtyřicet minut. „Kdyby tady silničáři vysekali to šábí a stromy, tak na sebe řidiči v obou směrech lépe vidí. Denně nám tady řidiči lítají z protisměru na čáru i přes plnou čáru," popsal místo tragédie Procházka.

Od začátku roku se jedná na Znojemsku o první úmrtí při nehodě aut přímo na silnici. V lednu zemřela důchodkyně na následky zranění, která utrpěla po srážce s osobním autem v ulicích Znojma.

Před rokem

Velká tragédie se stala takřka před rokem na státní silnici vedoucí z Brna do Znojma. Tehdy zde zemřeli čtyři mladí lidé. Nehoda znovu oživila diskuze o nutnosti dalších oprav silnice I/53, která je přezdívaná silnice smrti. Letos v květnu začnou opravy alespoň tříkilometrového úseku z Branišovic směrem na Suchohrdly u Miroslavi.

Počet smrtelných dopravních nehod na jihu Moravy přibývá. Na silnicích loni zemřelo jednaosmdesát lidí, což je o patnáct více než předloni. „Nárůst přičítám hlavně velkému počtu uzavírek a s nimi spojených kolon," upozornil již dříve krajský koordinátor Besipu Pavel Čížek.