Dvaačtyřicet namísto loňských dvaapadesáti prázdninových dopravních nehod evidují letos policisté na Znojemsku. Obešly se navíc bez smrtelných zranění. Svoji krutou daň si však silniční doprava vyžádala těsně před začátkem prázdnin, když při havárii škodovky u Mašovic zahynuli dva mladí lidé.

Na dvojnásobek vzrostl při nehodách podíl alkoholu za volantem. „V deseti případech byli řidiči pod vlivem alkoholu, zatímco vloni jich bylo pouze pět. Nejvyšší hodnota naměřeného alkoholu u viníků nehod byla přes 1,5 promile,“ konstatovala znojemská policejní mluvčí Lenka Drahokoupilová.
Ve statistikách nehodovosti nejčastěji figurují mladí lidé.

„Zaznamenáváme, že od začátku roku se všechny tragické nehody s úmrtím týkaly hlavně lidí ve věku kolem osmnácti a dvaceti let,“ potvrdila Drahokoupilová.

Hlavní příčinou dopravních nehod byla nepřiměřená rychlost. „Řidiči často riskují a jezdí rychle. K nehodám dochází hlavně mimo obec a na silnicích druhých tříd. Nejvíce se bourá za bílého dne a na suché vozovce,“ popsala mluvčí.Zranění utrpělo celkem čtyřicet osob. „Těžká zranění utrpěli tři lidé a sedmatřicet osob vyvázlo s lehkými zraněními,“ vypočítala Drahokoupilová.

Některé nehody byly podle záchranářů velice závažné. „Řekl bych, že proti loňsku jsme měli takových nehod více. Ty nejhorší se stávají hlavně mladým, nezkušeným lidem. Když jedou ve starším autě a bourají, jsou následky horší, než kdyby jeli v novějším autě, které má více ochranných prvků,“ sdělil šéf znojemské záchranky Arnošt Růžička.

Policie zorganizovala o prázdninách několik preventivních akcí. Dbala i na pravidelné silniční kontroly. „Jednou z akcí letošních prázdnin byla Řídím, piju nealko pivo. Chtěli jsme tak řidiče upozornit, že existuje také nealkoholické pivo. Byla to hlavně reakce na zvyšující se počet opilých za volantem,“ popsala Drahokoupilová.

Nyní se policie zaměřila na mladé řidiče. „Začátkem školního roku jsme zahájili projekt, který se věnuje začínajícím řidičům. Hlavními myšlenkami programu jsou poučení, že auto je zbraň a sednout si za volant je veliká zodpovědnost,“ vysvětlila mluvčí.

Majitel jedné ze znojemských autoškol Antonín Kuchyňka se nad nehodami mladých lidí často zamýšlí. „Je mi líto, jak v dnešní době mladí lidé na silnicích dopadají. Otázkou je, zda skutečně žákům dáváme nejen to, co máme podle zákona, ale třeba i něco navíc,“ řekl Kuchyňka.