„Viděl jsem, že v bazénu nějaký pán usilovně mává, tak jsem okamžitě běžel na místo a pomohl vytáhnout bezvládné tělo chlapce z bazénu,“ popisuje situaci Petr Kouřil, praktický lékař a lékař znojemské nemocnice.

Zahájil okamžitou resuscitaci, protože chlapec měl zástavu dechu i oběhu. „Viděla jsem manžela, jak rychle na břehu jedná a pochopila jsem, co se děje, tak jsem rychle plavala za ním,“ popisuje Jana Kouřilová, taktéž lékařka znojemské nemocnice. „V té chvíli jsme měli jedinou vidinu, a to záchranu chlapce,“ doplnili oba manželé, kteří se brzy také stanou rodiči.

Ilustrační foto z letní části nového aquaparku v Kyjově.
Na novém koupališti v Kyjově se topil chlapec, přiletěl pro něj vrtulník

Mezitím se k péči o chlapce přidala třetí lékařka ze znojemské nemocnice, která také trávila volný čas na koupališti. U chlapce se podařilo obnovit srdeční oběh a spontánní dýchání.

Neocenitelnou pomoc poskytli zejména plavčíci na plovárně. „Neprodleně zahájili kontrolu zdravotního stavu chlapce. Protože byla zjištěna zástava srdce, jeden z plavčíků okamžitě zavolal záchrannou službu. Manželé Kouřilovi se vystřídali s plavčíky v masáži srdce a poskytovali podporu dýchání pomocí ambuvaku," upřesnila Denisa Mandátová z oddělení vnějších vztahů znojemské radnice. Jak doplnila, k obnově krevního oběhu chlapce došlo ještě před příjezdem zdravotnické služby. Ta si ho převzala do své péče.

Za záchranu mladého života poděkovala zasahujícím plavčíkům i lékařům starostka města Ivana Solařová.

„Dohled nad vodní hladinou zajišťují na koupališti zkušení pracovníci, kteří jsou pravidelně školeni v záchraně tonoucího i v poskytnutí první pomoci," ujistila Mandátová.

V Kyjově se málem utopil chlapec

Chlapce už při vědomí přebrala posádka záchranné služby, která jej ošetřila a následně transportovala vrtulníkem na Kliniku dětské anesteziologie a resuscitace Fakultní nemocnice Brno.

Nehoda vlaku u Božic na Znojemsku.
FOTO: U Božic se srazil vlak a návěs s bagrem, strojvůdce byl zraněný

Chlapec byl po pár dnech propuštěný domů. V tomto případě měl velké štěstí a celý příběh má ještě šťastnější konec. Bohužel záchranáři v posledních pár dnech řeší několik případů tonutí či utonutí osob. Podobný případ se stal na kyjovském koupališti, kde našli chlapce pod vodou. Po velkém úsilí záchranářů se podařilo obnovit jeho životní funkce, následně jej letecky transportovali k další péči na ARO Dětské nemocnice v Brně.

„Důrazně apelujeme na rodiče či jakékoliv jiné osoby, které mají u vody na starosti malé děti, aby na ně po celou dobu dohlížely. Stačí pár centimetrů vody a pár minut nepozornosti a může se stát neštěstí,“ varovala mluvčí jihomoravských záchranářů Michaela Bothová.