Dešťová voda přitom jen ve Znojmě hrkla do desítek domů na ulicích Krapkova, Melkusova, ale i V Jirchářích, Ve Žlebech, Polská, Palackého či Koželužská. Podle místních obyvatel nestihly vodu jímat kanály.

„Voda vyrazila i litinové poklopy a stříkala do metrové výšky. Chybělo pár centimetrů a přetekla by hradbu na slepém konci ulice. Důvodem jsou podle mě zanesené kanály a nesprávně dimenzovaná kanalizace po nedávné nákladné rekonstrukci,“ mínila Jana Zdražilová z ulice V Jirchářích.

Přívalový déšť ale potrápil i lidi, kteří bydlí na jednom z nejvýše položených míst ve Znojmě. „Na Polské ulici bydlíme už dvanáct let, ale takový příval vody nepamatujeme. Zřejmě ho nestihla pojmout ani kanalizace v Jugoslávské ulici a tak se valil k nám. Manžel vyběhl ven a odklízel naplavené větve a listí z kanálu, aby voda měla kam odtékat. Přesto jsme v prostoru před garáží měli asi třicet centimetrů vody,“ řekla Hana Radauscherová.

Podle odborníků se v sobotu jednalo o nebývalou událost. „V sobotu večer šlo o mimořádně silný přívalový déšť, za patnáct minut spadlo podle našich srážkoměrů na některých místech až čtyřicet milimetrů vody za tři čtvrtě hodiny. Na Kotkově pak za celou noc napršelo jednasedmdesát milimetrů vody. To je opravdu hodně. Místo kanálů o průměru jeden metr bychom je museli mít třeba třikrát takové. A to není možné,“ řekl ředitel znojemské Vodárenské akciové společnosti (VAS) Zdeněk Jaroš.

Třicetiletý průměr

Jeho slova potvrzuje i meteorolog Michal Teleki z kuchařovické meteorologické stanice. „Za tři čtvrtě hodiny u nás spadlo jedenačtyřicet milimetrů srážek. Do rána pak dalších dvanáct. Za celou noc tedy dohromady třiapadesát milimetrů vody. V Dobšicích spadlo dokonce pětašedesát milimetrů za jednu hodinu. Třicetiletý průměr srážek za celý měsíc červenec přitom v Kuchařovicích máme šestašedesát milimetrů,“ shrnul meteorolog.

Podle Jaroše vodaři nic nezanedbali a zaplavení domů tak prakticky nešlo zabránit.
„Dnes objíždíme všechna místa a kamerou kontrolujeme kanalizaci, u které natekla voda lidem do domů, jestli nešlo o naši chybu. Jen na jednom místě ve Znojmě nefungovala zpětná klapka, která zabraňuje zpětnému vytékání vody z kanálu. Jinde prostě tekla voda z okapů, ze střech, z chodníků a silnic. I to se při takové průtrži mohlo stát,“ doplnil Jaroš.

Znojemský místostarosta Jan Blažíček už v neděli částečně vinil z problémů samotné obyvatele nejpostiženějších ulic Krapkova a Melkusova. „Problém je v tom, že v době, kdy si lidé v této oblasti opravovali domy po povodních v roce 2002 a 2006, vylívali odpad z míchaček do kanálů. My jsme ty kanály několikrát čistili, ale pokud někdo tohle udělá, tak nejsme schopni to nějak zabezpečit,“ řekl Blažíček.

Odpad z míchaček?

Jaroš však takovou informaci nepotvrdil. „Tuto informaci nemohu potvrdit ani vyvrátit. Průchodnost kanálů i v těchto ulicích ale samozřejmě kontrolujeme,“ uvedl Jaroš.

Při nákladné rekonstrukci třetiny znojemské kanalizace za zhruba tři čtvrtě miliardy korun, která byla ukončena v dubnu 2007, byly kromě jiného vybudovány i dvě obří retenční nádrže o objemu tisíc a osm set kubických metrů mezi Znojmem a Dobšicemi, které při deštích zachytávají první velké splachy s hlavními nečistotami.

„Tato voda se čerpá až po deštích a čistí se v čističce odpadních vod,“ dodal ředitel vodárenské společnosti.
Alespoň ve spodní části města by lidem časem mohla pomoci nová přečerpávací stanice.

„Máme kompletně hotový projekt na přečerpávací stanici pro případy právě přívalových dešťů. Dostali jsme dotaci, máme i stavební povolení. Bohužel problém je v tom, že na náhonu Penamu nejsme od dvou lidí schopni koupit pozemky. Majitelé to stále blokují a na tom to vázne,“ vysvětlil Blažíček.