Naprostá spoušť. Takový je výsledek nedělní bouřky, která se přehnala nad Znojemskem. Postarala se o milionové škody. Vinaři se z velkého nedělního krupobití nemůžou vzpamatovat. Škoda vinařství Zemědělského sdružení Oblekovice se vyšplhala až k šesti milionům korun.

„Nedělní krupobití nám úplně zničilo úrodu. Letos z ní nebude vůbec nic,“ posteskl si vedoucí výroby Ondřej Kubic, který má na starosti vinice Zemědělského sdružení Oblekovice.

Společnost odhaduje škodu až na šest milionů korun. „Vypadá to, že hrozny letos nebudeme mít téměř žádné. Je hrozný, že během jedné hodiny je všechno pryč,“ popsal vinař.

Šedesát hektarů


Zemědělské sdružení se mohlo pochlubit osm let starým vinohradem, který měl za poslední čtyři roky výbornou úrodu. „Na ploše pětapadesáti hektarů máme přes dvě stě tisíc hlav. Nyní se vinohrad dostal do plné plodnosti,“ dodal Kubic.

Podle něj je nyní velký problém se stříkáním proti hnilobě. „Po poli se totiž nedá chodit. Místo, aby vinohrad vysychal, tak hrozny teď hnijí. Roztlučené bobule už začaly kvasit, chtěly by co nejdříve ošetřit postřikem,“ řekl vinař. Posteskl si, že letos není příroda vinařům nakloněná.

I v dalších oblastech Ječmeniště vinice utrpěly.

„Krupobití zničilo třicet až čtyřicet procent celé úrody. Čas ukáže, jestli z ní vůbec něco bude,“ vypočítal šéf Eko Hnízdo František Popp.

Podle něj je letos více srážek než je zdrávo. „Musíme co nejdříve postříkat, protože hrozny teď začnou hnít,“ dodal Popp. Vinařství Eko Hnízdo se navíc ještě nevzpamatovalo z červnového krupobití.

„Dvaadvacet hektarů na Waldbergu je zničených z červnové bouřky. Letos z nich úroda nebude žádná. Je možné, že se budou vzpamatovávat i příští rok. Máme tam Vlašský ryzlink, Vavřinecké, Zweigeltrebe, Iršaj, Rulandské bílé a Rulandské šedé,“ vypočítal zasažené odrůdy Popp.

Jen deset procent

O něco lépe dopadly vinohrady Vinařství Waldberg. „Kroupy nám poškodily vinice asi na dvaceti hektarech. Není toho moc, ale hned jsme začali stříkat proti hnilobě. Myslím si, že jsme na tom oproti sousedům ještě dobře,“ řekl Karel Blahušek, který má ve firmě na starosti vinohrady.

Asi o deset procent úrody přišli vinaři z Agrodružstva Nový Šaldorf.

„Máme dohromady čtyřiaosmdesát hektarů vinic a poškozených je kolem třiceti procent. Škody zatím nemáme vyčíslené,“ informoval vedoucí vinic Pavel Valenda.

Krupobití se vyhnulo lechovickým vinařům. „Byla tu jenom bouřka, která úrodu nepoškodila. Ale v neděli hodinu v kuse lilo jako z konve. Všechno nám nyní začne hnít. Proto musíme doufat, že když toho bude letos méně, tak aspoň bude lepší kvalita hroznů. Ale záleží na tom, jaký bude podzim,“ popsal správce lechovických vinohradů Roman Staněk.

Krupobití, které se přehnalo nad Znojemskem začátkem června, totálně zdecimovalo vinařům i zemědělcům úrodu. V jižní části Znojemska způsobily kroupy milionové škody. Zmrzlá voda o velikosti holubích vajec ničila pole, vinohrady, domy a auta na jihu Znojemska. Nejvíc škod hlásily Krhovice, Chvalovice a Dyjákovičky.