Šestašedesátiletý cyklista zahynul na státní silnici nedaleko benzinové čerpací stanice u Miroslavi na Znojemsku. Přejelo jej osobní auto. Stalo se to loni v lednu a byla to nejvážnější nehoda v tomto úseku takzvané silnice smrti. Protože se v okolí miroslavské křižovatky staly ještě další vážné nehody, vyhodnotila pojišťovna Allianz tento úsek silnice jako nejrizikovější na jihu Moravy za rok 2018.

V okolí místní benzinové pumpy se loni odehrály celkem čtyři nehody, z toho dvě vážné. „Jeden člověk zde na místě zemřel a dva si odnesli těžká zranění. Dva lidé byli zraněni lehce. Tři ze čtyř nehod se odehrály o víkendu, nejtragičtější se stala o lednovém čtvrtku v podvečer. Celostátně se úsek umístil na sedmé příčce,“ popsal mluvčí pojišťovny Václav Bálek.

Podmínkou pro zařazení konkrétního místa do Automapy Allianz je vznik alespoň dvou na sobě navzájem zcela nezávislých dopravních nehod s těžkými následky nebo smrtí v daném úseku. Analýza se týká nehod na dálnicích, rychlostních silnicích a silnicích I. třídy.

Kde jsou nebezpečné úseky silnic
- Znojemsko: úsek silnice číslo I/53 nedaleko čerpací stanice u miroslavské křižovatky, mackovická křižovatka na silnici číslo I/53
- Vyškovsko: silnice číslo I/50 v katastru Slavkova u Brna
- Hodonínsko: silnice číslo I/51 v katastru Hodonína
- Břeclavsko: silnice číslo I/52 v katastru Mikulova

Silnice ze Znojma do Brna je svědkem častých dopravních nehod včetně smrtelných. Dobře ji zná i učitel jedné ze znojemských autoškol Marek Neuschl. „Celá silnice na Brno je schopna řidiče ukolébat dlouhými rovinkami. Stejné je to u Miroslavi. Takový rovný úsek dokáže odvést pozornost řidiče zcela jinam. Když pak přijde nějaký kritický úsek, nestačí řidič často správně reagovat,“ informoval Neuschl.

Návod na bezpečné chování přitom není těžký. „Stačí trošku ubrat plyn a vnímat okolí. Především pak najíždění aut z vedlejší silnice a také dodržovat maximální povolenou rychlost,“ dodal učitel autoškoly.

Svědkem mnoha smrtelných nehod v minulosti byla i nedaleká křižovatka s odbočkou na Miroslav.

Mezi dalšími nebezpečnými úseky silnic na jihu Moravy se v automapě objevila také blízká mackovická křižovatka na stejné silnici. Loni tam vyhasl jeden lidský život. Při dalších třech nehodách se zranilo devět lidí.

Smrtí chodce skončila i loňská nehoda na silnici číslo I/50 v katastru Slavkova u Brna. „Řidič octavie srazil před Bučovicemi chodce. Muž, který přebíhal vozovku, utrpěl těžké zranění. Vrtulník záchranné služby ho transportoval do jedné z brněnských nemocnic. Dechová zkouška u řidiče byla negativní, u chodce nemohla být vzhledem k jeho zdravotnímu stavu provedena,“ připomněla policejní mluvčí Alice Musilová s tím, že chodec později v nemocnici na následky zranění zemřel.

Podle policejní mluvčí je častou příčinou dopravních nehod na této silnici nesprávné předjíždění.

Na nebezpečná místa upozorňuje automapa také na Břeclavsku. Nehody se tam staly na silnici číslo I/52 u Mikulova. Bylo jich celkem jedenáct.

V mapě se objevila též silnice číslo silnice I/51 u Hodonína. Při dvou nehodách se tam zranili tři lidé.