Dobrovolné hasiče školí profesionál Tomáš Förchtgott, který je jedním ze zakladatelů a provozovatelů koňské záchranky. Po více než hodině teorie v učebně koňské farmy Equifarm čeká hasiče praktický výcvik. „Když ve stájích hoří, koně mohou reagovat dvěma způsoby. Buď kůň tiše čeká, až tam někdo přijde, anebo v se v panické hrůze snaží jakýmkoli otvorem dostat ven,“ vysvětluje naslouchajícím hasičům Förchtgott.

Po nácviku nasazování ohlávky hasiči zkouší koně, kteří jsou na farmě pro cvičení vyčleněni tři a jsou naštěstí velmi klidní, vyvést ven. „Ke koňovi musí přijít dva chlapi. Pokud nehoří přímo ve stáji, kdy není čas a koně by bylo nezbytné rovnou vypustit ven a pak jej případně chytat, je potřeba ho vyvést ven,“ naznačuje školitel.

Naštěstí jen dvěma lehkými zraněními skončila sobotní odpolední havárie stříbrného audi na silnici první třídy číslo 53 nedaleko Miroslavi.
Auto skončilo v poli. Dva cestující jsou zranění, dítě odvezli na pozorování

Profesionál podrobně vysvětluje všechna možná úskalí takového zásahu. Po nějakém čase, kdy si koně nechávají opakovaně nasazovat ohlávky a vyvádět ze stáje přichází nejnáročnější část cvičení.

Hasiči zadýmují stáje tak aby se nácvik co nejvíce přiblížil reálné situaci při požáru. Určený hasič si nasazuje dýchací přístroj, zapíná baterku na boku přílby a chystá se na zásah. „Jirko, Jirko, už je to zahulený dost,“ volá na kolegu jeden z hasičů a naznačuje, že kouř by stačil.

Do stáje ke koníkovi přistupuje klidně muž. Z masky jeho dýchacího přístroje se ozývá typický zvuk dechu člověka. Školitel vchází s hasičem a na koníka píská, aby jej uklidnil. „Tak pojď, půjdeme na ven,“ hovoří klidným hlasem ke koni hasič a trochu zmateného koníka, který má od kouře podrážděné a zaslzené oči, vyvádí z hořící stáje.

Tomáš Klus zazpíval vězňům ve Znojmě.
Netradiční koncert. Klus zpíval vězňům, odměnili ho ovacemi i potleskem vestoje

„Cvičení rozhodně splnilo svůj cíl a jistě si ho někdy zopakujeme,“ tvrdí velitel hasičů Veselý.