Kličkoval po celé šíři silnice. Zvláštním způsobem nedávno šlapal do pedálů osmatřicetiletý cyklista přímo u policejní služebny v Kuřimi na Brněnsku. Pak nadýchal tři promile a přiznal, že odpoledne popíjel v hospodě. Ve správním řízení ho čeká pokuta až padesát tisíc korun. Zamezit cyklistům v jízdě pod vlivem alkoholu chce policie, která se začínající cyklistickou sezonou plánuje kontrolní akce.

Jejich termíny policisté zatím neupřesnili. „Akce plánujeme podle počasí a množství cyklistů. Zaměříme se především na cyklostezky," uvedla mluvčí jihomoravských policistů Štěpánka Komárová.

Aktivní chtějí být také brněnští strážníci. „Na cyklisty se zaměříme především na cyklostezce kolem Svratky, v Bystrci okolo přehrady a v Mariánském údolí. U těchto akcí nám jde i o prevenci. Vypuknou zhruba do měsíce. V sezoně je budeme opakovat každý týden," sdělil mluvčí brněnských strážníků Pavel Šoba.

nehody cyklistů
Statistiky z jižní Moravy:

- 2015: 396 nehod, 224 zavinil cyklista, pod vlivem alkoholu 79, 8 mrtvých, 30 těžce zraněných, 327 lehce zraněných
- 2014: 438 nehod, 257 zavinil cyklista, 108 pod vlivem alkoholu, 3 mrtví, 38 těžce zraněných, 349 lehce zraněných
- 2013: 383 nehod, 214 zavinil cyklista, 66 pod vlivem alkoholu, 5 mrtvých, 42 těžce zraněných, 298 lehce zraněných

Zdroj: Policie ČR

Loni policisté v kraji zaznamenali čtyři sta nehod, do nichž se zapletl cyklista. Z toho víc než polovinu zavinili právě lidé na kole. V osmi případech nepřežili. To je stejný počet jako ve dvou předešlých letech dohromady. A v osmdesáti případech havárií policie zjistila, že cyklista před jízdou popíjel.

Alkohol měl podíl i na tragické nehodě tří cyklistů loni v květnu u Mouchnic na pomezí Hodonínska a Vyškovska. Šestadvacetiletý muž ji nepřežil, zbylí dva kamarádi vyvázli s těžkými zraněními. „Nezvládli sjezd prudkého kopce a srazili se. Opilí byli všichni tři. Muž, který zemřel, neměl na hlavě helmu," uvedla dříve mluvčí vyškovské policie Alice Musilová.

Pokud lidé sednou za řídítka opilí, dopouštějí se přestupku. Mohou dostat pokutu od dvou a půl do dvaceti tisíc korun. Jestliže při kontrole nadýchají přes jedno promile alkoholu, hrozí jim pokuta až padesát tisíc korun. Na rozdíl od řidiče auta však cyklista nemůže být potrestaný zákazem řízení.

Někteří politici chtějí zákon měnit. Jak už Deník Rovnost informoval, zejména sociálně-demokratický senátor Zdeněk Škromach chce být vůči cyklistům tolerantnější. Podle novely silničního zákona, kterou nedávno předložil, by cyklisté mohli nadýchat až 0,8 promile, aniž by tím porušili zákon. Mohli by tak vypít dvě až tři piva.

Jeho návrh se vztahuje na stezky, silnice třetí třídy a cesty v obcích. „Kultura přiměřené konzumace vína či piva je obzvláště na Moravě přirozená," argumentoval už dřív.

Strážníci nesouhlasí. „Podle našich zkušeností není naše společnost na prolomení nulové tolerance připravená. Kvůli chybějící sebekázni povolení jedné skleničky povede k tomu, že řada lidí vypije podstatně více s tím, že je to povolené," upozornil Šoba.

Proti prolomení stávajících limitů je i krajský koordinátor Besipu Pavel Čížek. „Sousední státy nám nulovou toleranci závidí. Každá výjimka vždy směřuje jen k dalším výjimkám. Cyklisté také stále přesně nevědí, jaké sankce hrozí, pokud nadýchají," řekl.

Opačný názor má Ivo Kašník. Řídí hotel Hraniční zámeček, který leží přímo u cyklostezky vedle Hlohoveckého rybníka na Břeclavsku. „Nějakou toleranci bych uvítal. Nemám pocit, že bych po jednom nebo dvou pivech padal z kola. U nás si cyklisté stejně to pivo dají," uvedl.