Jak k nehodě došlo, je stále předmětem vyšetřování. „Po střetnutí tlačil vlak osobní auto asi ještě 250 metrů až do stanice Hrušovany nad Jevišovkou. Na základě analýzy dat z místa nehody můžeme konstatovat, že světelné zabezpečovací zařízení přejezdu bylo v době nehody v činnosti,“ sdělil mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal.

Záchranáři vyslali na místo pozemní posádku i vrtulník. „Ten jsme však následně odvolali. Dva lidé zemřeli ještě před naším příjezdem. Podlehli následkům vážných a devastujících zranění,“ sdělila mluvčí jihomoravských záchranářů Michaela Bothová.

Znojemští strážníci oživovali starší řidičku po kolapsu za volantem.
Boj o život přímo na ulici ve Znojmě: řidička zkolabovala za volantem auta

Cestující z vlaku rozvezly autobusy. Provoz na trati i nyní, několik hodin od nehody, stále stojí. „Momentálně je v tomto úseku zavedená náhradní autobusová doprava. Předpokládáme, že bychom kolem jedné či druhé hodiny odpolední mohli na trati obnovit provoz,“ uvedla mluvčí Správy železniční a dopravní cesty Nela Friebová.

Pomoc na místě poskytoval i policejní psycholog. „Lidé z vlaku, ani strojvedoucí, pomoc nevyžadovali. Rodiče pozůstalých však ano,“ sdělil mluvčí Malášek.

Drážní inspekce vyčíslila škodu vzniklou při nehodě na 270 tisíc korun. „Škoda 150 tisíc korun vznikla na vlaku, 60 tisíc pak na autě a 60 tisíc na trati,“ vyčíslil Drápal.

Pomník Rudoarmějce na náměstí Míru, dnes TGM, stával v Moravském Krumlově. Po roce 1991 jej vedení města odstranilo. „Byla to špatná reminiscence na to, že město bylo Sověty zbytečně bombardováno v noci na 8. května 1945,“ konstatoval historik Jiří Kacetl
Zmizelé pomníky v obrazech: Rudoarmějec i udírna

Loni v lednu zahynula řidička na přejezdu se závorami u Šakvic na Břeclavsku. ve Vracově na Hodonínsku vjel na trať krátce před průjezdem spěšného vlaku řidič v roce 2017. Událost se stala na přejezdu bez závor se světly.

Friebová sdělila, že brzy na jihu Oravy přibude přejezdů se závorami. „Závory budou například na přejezdu na trati Zaječí – Hodonín nebo Žďár nad Sázavou – Tišnov. V rámci Modernizace a elektrizace trati Šakvice – Hustopeče u Brna pak závory dostanou tři přejezdy, které jsou nyní zabezpečené pouze kříži,“ nastínila Friebová.

Tragedie na přejezdu P 7115
Kde přejezd je: Katastr obce Šanov nedaleko stanice Hrušovany nad Jevišovkou.
Čas události: Podle serveru hasičů se srážka stala v 07.33 hodin.
Následky: Dva mrtví mladí lidé v autě.
Škoda: Celkem 270 tisíc korun.
Dopravní omezení: Trať byla uzavřena asi šest hodin.