„Například člověka, který ztratil peníze, jsme zjistili podle dokladů. Neopatrný muž si pro své věci samozřejmě přišel,“ uvedl ředitel městské policie Petr Kolouch.

Místem, kde lidé často zapomínají své věci, je i městská doprava. Ani v těchto případech není o kuriozity nouze. Řidiči kromě částí oblečení, deštníků, legitimací našli například i jídlonosič s obědem.

„V autobusech lidé hodně zapomínají třeba francouzské hole, kuriozitou byl jídlonosič s obědem,“ sdělil Lukáš Madeja z informační kanceláře znojemské dopravní společnosti Psota. Některé nalezené předměty uschovávají už více než rok.

Do seznamu nalezených věcí si letos znojemská radnice připsala i elektronickou navigaci. „Nikdo se zatím o ni nepřihlásil,“ popsal Kolouch.
Dodal, že mezi nálezy byl i dětský kočárek, skútr a také drahé jízdní kolo.

„Denně nám lidé volají a upozorňují na různé předměty. V evidenci města vedou spíše drobnosti, jako jsou klíče, starší mobily či jiné věci. Také jsme našli v parku nebo jinde po městě několik státních poznávacích značek,“ dodal.

Strážníci na vše, co najdou, musí vypsat protokol. Osobní doklady odevzdávají na příslušné odbory. „Velmi často se nám podaří podle dokladů vyhledat majitele, kterému nález předáme,“ uvedl ředitel.

Jen malé množství ztracených věcí se ve stanovené půlroční lhůtě dostane zpět k majitelům. „Pokud se o věc člověk nepřihlásí do šesti měsíců, tak propadá městu či obci. Částka za prodej putuje na příjmový účet. Některé nebo spíše většina věcí jsou v mnoha případech nepoužitelné. Ty pak odvážíme do sběrného dvora,“ řekla mluvčí znojemské radnice Denisa Šipošová.

Jen v době prázdnin strážníci předali majitelům několik mobilů, peněženek i dokladů. „Začátkem srpna nám na služebnu přinesl muž z Únanova mobilní telefon Nokia a klíče od auta KIA. Strážníkům se podařilo zjistit majitele a věci mu předali,“ uvedl Kolouch.

Nalezené věci na koupališti či ve vlaku putují po uplynutí předepsané lhůty do úschovny radnice. „Máme velké množství ručníků, plavek, ale i DVD nosiče, klíče a peněženky. O cennosti se většinou majitelé přihlásí,“ řekl správce plovárny Louka František Svoboda.

Svou úschovnu ztrát a nálezů má i znojemské nádraží. V poslední době se v ní nakupilo jen větší množství deštníků.
Pokud lidé naleznou a neodevzdají cennost, mohou se dostat do obtíží. Mohou být stíhaní pro trestný čin zatajení věci. „Za to jim hrozí až roční vězení nebo peněžitý trest,“ dodal mluvčí znojemské policie Jan Křepela.