„Vozidla se střetla přímo v křižovatce. Náklaďák se po nárazu otočil a zablokoval téměř celou šířku vozovky. Jeho osmadvacetiletý šofér vyvázl bez zranění. Řidič BMW však díky své riskantní jízdě utrpěl dvojitou otevřenou zlomeninu levé nohy a trojitou zlomeninu levé ruky,“ řekla mluvčí policistů Lenka Drahokoupilová.

Po nehodě hospitalizovali lékaři zraněného ve znojemské nemocnici. Téměř šedesatiletému řidiči BMW odebral lékař krev kvůli testu na alkohol až v nemocnici. Řidič nákladního auta podle policistů před jízdou nepil. Na autech vznikla asi půlmilionová škoda.

Úsek mezi Znojmem a Lechovicemi, a obzvláště dyjskou křižovatku, považují za nejkritičtější místo silnic na Znojemsku policisté i záchranáři. K nejtragičtější nehodě na dyjské křižovatce došlo na konci července roku 2002. V ranních hodinách se zde srazil autobus s osobním autem. Autobus vylétl ze silnice, přerazil betonový sloup a převrátil se na bok. Znojemská nemocnice tehdy ošetřila čtyřiačtyřicet lidí. Po operaci ale vážným zraněním podlehla třiadvacetiletá žena.

Známá křižovatka prošla několika úpravami. Naposledy v září roku 2007. Silničáři na ní tehdy na hlavní silnici nastříkali zdrsňující barevný povrch. „Nástřik zkrátí brzdnou dráhu auta na polovinu. U Znojma je nástřik proto, že pokud auto vjede z vedlejší silnice na hlavní, bude mít řidič na hlavní silnici větší šanci zastavit a zabránit případnému střetu,“ uvedl tehdy Jan Kudrna ze stavební fakulty brněnského Vysokého učení technického, který projekt zpracovával. Nástřik stál asi půl milionu korun. „Pokud se počítá při haváriích hodnota lidského života na jeden milion korun, stačí zachránit jediného člověka a investice se dvakrát vrátí,“ dodal Kudrna.

Někteří odborníci ale oponovali. „Použití na hlavní silnici není moc obvyklé, srážce může zabránit skutečně jen na poslední chvíli,“ domníval se například Milan Dont z Centra dopravního výzkumu.

Dopravní nehody na Znojemsku si za posledních deset let vyžádaly více než sto sedmdesát lidských životů. Nejvíce lidí umíralo právě na silnici ze Znojma do Brna.