„Loni na Znojemsku nezemřel v souvislosti s dopravní nehodou žádný chodec, v roce 2018 jeden a v roce 2017 dva. Od začátku letošního roku přitom došlo na silnicích kraje k šesti dopravním nehodám, při kterých zemřeli chodci. Ani jedna z nich se nestala na Znojemsku. V našem regionu evidujeme letos jeden střet auta s chodcem a ten si naštěstí vyžádal pouze lehčí zranění,“ popsala mluvčí znojemských policistů Lenka Drahokoupilová.

Jak poznamenala, chodci nesmí zapomínat na to, že patří k nejvíce zranitelným účastníkům silničního provozu. „Z toho důvodu jim připomínáme, že základní pravidlo je vidět a být viděn. Kvůli zvýšení bezpečnosti je vhodné nosit různé reflexní prvky za snížené viditelnosti i v místech s veřejným osvětlením. Dbejte na svoji viditelnost i ve městech a obcích. Reflexní materiály odráží světlo až na 200 metrů daleko,“ zdůraznila mluvčí.

Chodci by podle jejích slov měli věnovat dostatečnou pozornost dění v silničním provozu. „Vždy se před vstupem do silnice důkladně rozhlédněte. Mobilní telefon v ruce a sluchátka na uších vaši pozornost rozptylují. Snadno pak přehlédne nebo vůbec nevnímáte přijíždějící vozidlo. Nezapomínejte na oční kontakt s řidičem. Přecházejte silnici teprve tehdy, až o vás řidič opravdu ví, a přednost vám skutečně dává,“ připomněla Drahokoupilová.