Odborníci křídlo vyléčí a umožní labuti návrat do volné přírody. Labuť zamotanou do rybářského vlasce zachraňovali v září hasiči z Višňového. Lidé je přivolali na přehradu v Horních Dunajovicích. „Podobné případy u nás vůbec nejsou časté. Letos jsme vyjížděli k třiceti událostem a žádná z nich nebyla spojená se zvířetem. Loni jsme odchytávali jen papouška, který uletěl místnímu chovateli," sdělil šéf višňovských hasičů Pavel Havelka.

Labuť zaměstnala strážníky také před dvěma roky ve Znojmě, když si vykračovala po silnici ve znojemských Oblekovicích a blokovala dopravu.

Desítky labutí zcela ignorují okolní dopravní ruch ve Znojmě.
OBRAZEM: Labutě se opět usídlily na Dyji u hlavní silnice

V zimním období se stahují desítky labutí na řeku Dyji pod oblekovický most. A vyhladovělé labutě si zase oblíbili lidé z nedalekého sídliště, pro které se staly cílem víkendových vycházek. Pro labutě je podle odborníků úplně nejideálnější potravou potrava rostlinná, jako je ječmen či pšenice. Pokud jim lidé dávají pečivo, tak pouze v menším množství a rozhodně ne čerstvé. Chleba či rohlíky je nutné nejdříve nechat usušit a potom tvrdé rozmočit ve vodě. Nerozmočené pečivo může totiž labutím podráždit krk. Pečivo nesmí být v žádném případě plesnivé.