Pravděpodobně rychlá jízda v kombinaci s nebezpečným předjížděním stála za středeční dopravní nehodou mezi Znojmem a Načeraticemi. „Osmnáctiletý řidič z Hodonínska jel před třetí hodinou odpolední se Škodou Felicia směrem na Načeratice. Podle zjištěných informací předjížděl v nepřehledné levotočivé zatáčce. V tu dobu jelo proti němu jiné auto a on ve snaze zabránit střetu strhl řízení vpravo," uvedla znojemská policejní mluvčí Lenka Drahokoupilová.

Škodovka vjela do příkopu a potom zpět na silnici. „Řidič dostal smyk, jeho vůz se přetočil, najel do protisměru a tam se střetl s právě projíždějícím Volkswagenem Transporter. Řidič i spolujezdec ve VW utrpěli lehká zranění a po ošetření v nemocnici byli propuštěni do domácího léčení. Mladého muže za volantem Felicie hospitalizovali záchranáři v nemocnici v Brně. Jeho o tři roky starší spolujezdec však utrpěl těžká zranění, kterým na místě podlehl," přiblížila mluvčí.

Podle šéfa znojemské záchranky Arnošta Růžičky nemohli záchranáři v případě zesnulého mladíka už nic dělat. „Mladý muž měl mnohačetná zranění neslučitelná se životem," řekl Znojemskému deníku Rovnost Růžička.

Jak dodal, teprve osmnáctiletého řidiče transportoval vrtulník do Brna. „Byl transportován do dětské nemocnice. Je to kvůli jeho nízkému věku a také proto, že došlo k úmrtí spolujezdce. Podle kritérií, která nastavila traumatologická společnost, se totiž tyto osoby musí preventivně převézt právě do traumacentra k pozorování. Mohou se u nich ještě objevit skrytá poranění, která se projeví s odstupem nebo po speciálních vyšetřeních," přiblížil Růžička.

Podle policie se tak jedná již o jedenácté úmrtí na silnicích Znojemska v tomto roce. K poslední tragédii došlo předposlední květnový den na kasárenské křižovatce. Při střetu dvou aut tam zemřeli dva lidé.

Citroënu Xantia tam nedal přednost v jízdě Ford jedoucí od Citonic. „V autě, které jelo po hlavní silnici, se smrtelně zranili dva lidé, třetí osoba z tohoto auta skončila v nemocnici. V autě, které jelo po vedlejší silnici, cestovali čtyři lidé, které sanitky odvezly také do nemocnice," sdělila krátce po květnové nehodě mluvčí policistů Lenka Drahokoupilová.

V Citroënu zahynuli muž a žerna. „Muž byl ročník 1969 a žena ročník 1971. Třetí osoba byla ročníku 1997. Všichni tři byli z Břeclavska," doplnila mluvčí. Ve Fordu Mondeo jeli lidé z Frýdeckomístecka.

Nejtragičtější letošní nehoda se stala na silnici ze Znojma do Pohořelic nedaleko Suchohrdel u Miroslavi. Tragédie se smrtelnými následky se odehrála v neděli 22. března časně ráno.

Osmnáctiletý řidič Felicie narazil do betonového mostku a následný požár se stal osudným celé posádce auta. „Po nárazu do mostku před odbočkou na Suchohrdly u Miroslavi začalo auto hořet a na místě zůstali čtyři mrtví lidé," připomněla Drahokoupilová.

Podle odborníků na dopravu by se řidiči měli vždy perfektně soustředit jen a jen na řízení a bedlivě sledovat okolí. „Naprostá koncentrace je základním úspěchem bezpečné jízdy. Už sedm let kladu při výuce na pozornost zásadní důraz," konstatoval učitel autoškoly Marek Neuschl.

Profesionální řidič a učitel srovnává dobu před pětatřiceti lety s dneškem. „V osmdesátých letech byl malý provoz a v autě měla maximálně autorádio, věnovala se většina lidí provozu. Sedli do auta jen o víkendu a věnovali tomu i přípravu. Dnes řízení bereme, jako když se jde pro rohlíky do krámu. Vnímáme šoférování jako běžnou věc, jako standard," zauvažoval Neuschl.