„Průzkumem na místě jsme zjistili, že ryby a raci jsou pouze paralyzovaní. Prvotní odběry vzorků nenaznačily žádné znečištění vody. Pracovníci laboratoře z Tišnova odvezli vzorky vody k dalšímu zkoumání," uvedli hasiči na svém webu.
Na místo osobně vyrazil i vedoucí odboru životního prostředí znojemské radnice Jaromír Mička. Kdo však vodu znečistil a čím zatím není jasné.
„Byl jsem tam celý den. Jediné, co jsme na místě mohli dělat, neboť jsme nemohli najít žádný zdroj znečištění, je to, že jsme pustili více vody z jevišovické přehrady, aby došlo ke zředění a výměně vody. Na místě byla i speciální jednotka z Kuřimi, odebrané vzorky nyní zkoumají v laboratoři," řekl Mička.
Podle Mičky některé ryby skutečně uhynuly. „Nebylo jich však mnoho. Kolik uhynulo raků v tuto chvíli nevím. Osobně jsem odvezl čtyři mrtvé raky," sdělil Mička.
Podle Mičky hynou na Znojemsku ryby nejčastěji v rybnících. „To se stává kvůli kyslíkovému deficitu. To ale u Černína v řece bylo vyloučeno," doplnil odborník.
Starosta Černína Josef Kligl neměl včera více informací. „Bohužel nic bližšího nevím. Mluvil jsem s hasiči i lidmi ze životního prostředí. O možném zdroji znečištění také nic nevím," konstatoval starosta Kligl.
Dodal, že podobně rozsáhlý úhyn ryb a raků nepamatuje. „Celkový počet uhynulých ryb se těžko odhaduje. Můžeme hovořit o desítkách kusů. Podobně velký úhyn v posledních letech rozhodně nepamatuji," uzavřel černínský starosta.