„Odborníci v laboratořích stále pracují na přesném určení uniklého materiálu. Už víme, že šlo skutečně o ropnou látku. Její konkrétní určení ale vyžaduje provedení dalších zkoušek, včetně některých nestandardních testů, aby si experti byli konkrétním výsledkem jisti. Předpokládám, že moudřejší budeme příští týden," uvedl včera dopoledne mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška.

Postup vyšetřování sleduje i starosta Vranova nad Dyjí Lubomír Vedra. „Bohužel mám zatím jen neoficiální informace, že odborníci stále zjišťují, co přesně do přehrady uniklo. Myslím, že je v silách úřadu zjistit, odkud a co přesně uniklo. Jen se vzhledem k tomu, že se zkoumání opět protahuje, začínám obávat, aby celá věc nevyšuměla do ztracena. Proto trvám na tom, že tenhle únik už musí úřady důsledně vyšetřit," zdůraznil starosta Vedra.

Situace kolem přehrady ho totiž znepokojuje. „Měli jsme menší únik ropných látek loni, větší letos, došlo i k úniku splašků z restaurace. Vranovská nádrž je vodárenská a podle toho by k její ochraně měly úřady přistupovat," glosoval Vedra.

U výletních lodí

Ropná látka se objevila v prostoru mezi přístavištěm policie a Povodí Moravy. Největší práci s její likvidací měli hasiči v prostoru, kde kotví dvě výletní lodě, Dyje a Vranov. Skvrna byla dlouhá téměř půl kilometru a na její likvidaci spotřebovali hasiči dvě tuny sorbentu. Za práce na vyčištění přehrady zaplatí kraj padesát tisíc.

Na výsledky pátrání po původu uniklé látky čeká i policie. „Vyšetřování vedl odbor životního prostředí, od něhož nemáme žádné podklady k tomu, abychom mohli zahájit trestní řízení," uvedla mluvčí znojemské policie Lenka Drahokoupilová.

Hasiči se domnívali, že by látka mohla unikat z některého z výletních plavidel. Potápěči ale následně zjistili, že nádrže na palivo jsou v pořádku. Majitel lodí Martin Balík míní, že za únikem může být konkurenční boj lodních přepravců na vodním díle.

Podle starosty Vedry je třeba, aby provozovatelé lodní dopravy na přehradě respektovali pravidla.

„Jezdí tam dvě společnosti a já musím vůči nim zůstat nestranný. Nemohu ale nevidět, že první z nich musela před zahájením provozu překonat mnoho překážek a používá nové lodi. Druhá firma měla vše snazší a má staré vraky. Důležité je, aby obě dodržovaly pravidla a neznečišťovaly prostředí," podotkl starosta.

Situaci by podle něj prospělo nové kotviště. „Na některých přehradách je už mají. I na Vranově by to byl krok vpřed. Je to námět k úvaze a přípravě projektu, pokud by na něj bylo možné získat vhodnou dotaci," naznačil Vedra.