Velmi nepříjemnou zkušenost má za sebou Hana Čurdová. Nedávno vyrazila s manželem a dětmi na výlet na kolech. Skončila ale se zlomenou nohou, bez možnosti zavolat z mobilního telefonu pomoc. „Jeli jsme z Čížova směrem na Vranov nad Dyjí. Při sjíždění z kopce dcera, která jela přede mnou, náhle zabrzdila. Nedokázala jsem kolo ubrzdit a na lesní cestě jsem z kola spadla a zlomila si nohu," popsala událost Hana Čurdová.

Bohužel, v místě se jí ani nikomu z jejích blízkých nepodařilo zavolat záchrannou službu. „Naštěstí jsem nebyla sama. Manžel s dětmi jeli do Vranova zavolat pomoc. Sanitka ze Šumné pak dojela tam, kam mohla. Záchranáři mě pak společně s dalšími cyklisty, kteří jim pomáhali, nesli asi půl kilometru na nosítkách," vzpomínala zraněná žena, které lékaři v nemocnici museli lýtkovou kost sešroubovat.

Podle mluvčího Národního parku Podyjí Davida Grossmanna je situace se signálem v Podyjí podobná jako na ostatních odlehlých místech v zemi. V údolích je situace obvykle horší. „Pro pomoc turistům jsme ale nechali na území parku nainstalovat speciální trauma spoty. Jedná se o speciální tabulky s nápisem Pomoc v nouzi, kterých je v parku asi sedmdesát," upřesnil Grossmann. Záchranáři jednotlivé body dobře znají včetně všech přístupových cest.

O aplikaci Záchranka
Aplikace Záchranka v mobilním telefonu nefunguje v místech bez signálu. Umí ale v případě slabého signálu vyslat nouzovou SMS a operátor pošle na místo posádku, která vše prověří.

Zdroj: Informace jihomoravských záchranářů

Podle odborníka na cyklistiku Čestmíra Valy je ale důležité, aby lidé do přírody nevyráželi sami. Ideální je podle něho vyrazit ve třech. „Kromě svačiny a pití by si měli na výlet přibalit také nejnutnější nářadí a lékárničku," přiblížil Vala. Dodal, že v mobilu nyní již existuje aplikace Záchranka, která pomůže k tomu, aby zraněný dal vědět o tom, kde se nachází. Podle zraněné Hany Čurdové jí ale bez pokrytí signálem aplikace nefungovala.

Na Vranovsku má řada vesnic problémy se slabým či neexistujícím signálem mobilního operátora. „Vysílače zde nejsou, poskytovatelé vše podřizují ekonomickému zájmu," uvažoval Čestmír Vala.

Starosta Vranova nad Dyjí Lubomír Vedra poznamenal, že v samotném městysi potíže se signálem nemají. „Řada obcí ze Svazku Vranovska si ale na špatné pokrytí signálem stěžuje. Oslovil jsem proto všechny operátory, zatím bez výrazného úspěchu," dodal Vedra.