„U dvaceti čtyř událostí jsme odstraňovali nebezpečné stavy, což jsou například uvolněné střešní krytiny či stržené dráty elektrického vedení. V devadesáti devíti případech byly nebezpečně nahnuté nebo vyvrácená stromy a zlomené větve," uvedl mluvčí jihomoravských hasičů Jan Dvořák.

Nejhorší situace byla podle hasičů na Brněnsku a Hodonínsku, kde celkem řešili stovku případů. Převážnou část zvládli do jedenácté hodiny večer. „Nejvíce postiženou obcí se pravděpodobně staly Vlasatice na Brněnsku, kde hasiči odstraňují větší množství spadených stromů a provizorně zakrývají poškozené střechy rodinných domů," přiblížil Dvořák v úterý před půlnocí.

Poruchy na elektrickém vedení po úterních bouřkách také způsobily, že byly nefunkční některé plavební komory na Baťově kanálu. „Nedá se proplavit plavební komora v Petrově na Hodonínsku. Apelujeme také, aby vodáci dávali pozor na popadané větve," řekla mluvčí Povodí Moravy Jana Kučerová. Před středeční jedenáctou hodinou dopoledne už informovala, že je tato komora už opět funkční.

Problémy vichřice způsobila i brněnskému dopravnímu podniku. Jeden z vyvrácených stromů totiž spadl na dráty trolejového vedení a na půl hodiny zastavil provoz linek 2 a 4 z Malinovského náměstí směrem od centra.

Řada obcí na jižní Moravě zůstala ještě ve středu dopoledne bez elektřiny. Celkem bylo bez dodávky proudu po jedenácté hodině asi tři tisíce domácností, oproti ranním 6 600. „Jen na Hodonínsku řešíme devět poruch na vedení vysokého napětí, které se týkají asi patnácti obcí v této lokalitě," sdělila po středeční jedenácté hodině dopoledne mluvčí energetické společnosti E.ON Martina Slavíková.

Následky úterní večerní bouřky a silného větru likvidovali jihomoravští hasiči i v Brně a na Brněnsku.Zdroj: Hasiči JMK