O dva dny dříve letěli záchranáři do Prosiměřic, minulý pátek přímo do znojemské nemocnice. „Tam letěla helikoptéra hned dvakrát. V jednom případě kvůli popálenině, ve druhém kvůli akutnímu infarktu myokardu," přiblížila Zuchová.

Let z Brna do Znojma trvá jen čtvrthodinku. „Znojemsko je velké, takže přílet na místo bývá od patnácti minut do Miroslavi do sedmadvaceti minut za Vranovskou přehradu. Do Znojma na heliport je to asi sedmnáct osmnáct minut od výzvy, takže asi šestnáct minut letu," přiblížila mluvčí záchranky.

První říjnový let do regionu byl dokonce v noci. „Vrtulník letěl do Hnanic opět kvůli infarktu," sdělila Zuchová.

Od loňského července mají totiž piloti soukromé jihomoravské záchranné služby jako první v České republice při nočních službách důležitého pomocníka: Brýle pro noční vidění. Díky nim vidí i v naprosté tmě téměř tak, jako ve dne.

Speciální brýle má pilot připevněné na klasické přilbě. Sklopí hledí a může je použít, zapnou se automaticky. Poskytují mu pohled, jako by dané místo osvětlila silná zelená žárovka. „Není to srovnatelné s viděním za denního světla. Umožňují nám ale přistávat i na místech, kde to dosud nebylo možné," vysvětlil již dříve pilot Petr Fridrich.

Vrtulník je na jihu Moravy jeden. „Slouží pro náš kraj, část Pardubického a Zlínského kraje, vypomáhá občas také Jihlav," přiblížila Barbora Zuchová.

Jak dodala, na Znojemsku je primárně zajištěna pomoc pacientům po zemi, tedy sanitkami. „V případě kolizní situace v kraji, kdy je vrtulník vyžadován na více míst a které samozřejmě nastávají, rozhoduje o jeho nasazení operátor dle jasných kritérií," naznačila Zuchová.

Helikoptéru viděli lidé například minulou sobotu u vážné nehody u Stošíkovic na Louce. „Osmnáctiletý řidič Fiatu Bravo jel po vedlejší silnici od Stošíkovic směrem na Bantice. Ve stejnou dobu jel po hlavní silnici od obce Prosiměřice na obec Práče jednatřicetiletý muž s osobním autem Dacia Logan. V křižovatce došlo k jejich střetu a vymrštění obou aut mimo komunikaci do pole. Mladší z řidičů vyvázl s lehkým zraněním a po ošetření v nemocnici byl propuštěn do domácího léčení. Druhý řidič však utrpěl těžké zranění, pro které byl letecky transportován do nemocnice v Brně," přiblížila událost policejní mluvčí Lenka Drahokoupilová.

Dechová zkouška lehce zraněného byla negativní. „U druhého řidiče nebyla z důvodu jeho zranění na místě provedena. Oba účastníci dopravní nehody jsou ze Znojemska. Způsobená škoda na vozidlech je asi sto padesát tisíc korun. Přesná příčina a míra zavinění je předmětem dalšího šetření," dodala mluvčí.

Přílet vrtulníku ke znojemské nemocnici ale také do různých míst k regionu vždy vyvolá zájem lidí. „Lidé pak třeba píší na Facebooku dotazy, zda někdo neví, proč tam a tam letěl vrtulník. Některé události se dají zjistit třeba na webu záchranky nebo policie, nejsou však příliš aktuální. To pak může vyvolat různé spekulace," míní například řidič David Těšík.