Před čtyřmi tisíci lety na území dnešního Norfolku v Anglii lidé v močálu chráněném písečnými dunami a nánosy bahna umístili velký převrácený pařez vážící přes tunu, který opracovali bronzovými sekerami. V jeho těsné blízkosti do kruhu umístili 55 dubových sloupků dosahujících výšky až tří metrů. Podivná stavba mající v průměru 6,6 metru posléze měla ochránit osadníky žijící v oblasti.

Objev Seahenge byl překvapením:

Zdroj: Youtube

Vědci k tomuto závěru dospěli v nové studii publikované v odborném časopise GeoJournal. Takzvaný Seahenge (inspirací k jeho pojmenování byl slavný Stonehenge, ačkoliv s ním nemá spojitost) měl sloužit k rituálům zajišťujícím ukončení silných zim. Podobný význam pak dle vědců měla i sousední kruhová stavba zvaná Holme II.

Předchozí teorie

Vědci se dřív domnívali, že pařez v Seahenge mohl sloužit jako oltář pro tělo, aby se k němu nedostala zvířata dřív, než splnilo duchovní účel. Další hypotézou byl astronomický kalendář, označující východ a západ slunce.

„Víme, že starší doba bronzová byla obdobím nízkých teplot a pozdních jar. Proto se rané společnosti obávaly přežití,“ vysvětlil pro Science Alert archeolog David Nance z Aberdeenské univerzity.

Předchůdci Angličanů podle expertů umístili dřeva tak, aby směřovala k východu slunce při letním slunovratu. Dubový pařez v Seahenge pak symbolizoval zimní příbytek pro kukačku, která byla podle pověstí symbolem plodnosti. Když však přestala zpívat a vrátila se na Onen svět, léto odešlo s ní. Útvar měl zadržet kukačku, a tak prodloužit léto.

Archeologové odhalili obličej neslavnější peruánské mumie, kterou Inkové obětovali při rituálu před více než 500 lety:

V Peru bylo nalezeno už mnoho mumií
Toto je Ledová panna Juanita. Vědci oživili tvář krásky, kterou obětovali Inkové

„Rituál připomíná lidový příběh, ve kterém neopeřenou kukačku umístili do trnitého keře, aby neunikla, a tím prodloužili teplé počasí. Jenže pták vždy odletěl,“ uvedl Nance.

V Holme II docházelo k drastičtějším rituálům. „Takzvaný Posvátný král měl zajistit blahobyt a plodnost, ale selhal. Vzal na sebe zodpovědnost, a lidé ho poté obětovali bohům, aby si je usmířili. Právě zde tělo uložili,“ sdělil Nance. Doplnil, že tento obřad byl podle důkazů každých osm let na svátek Samhain (předchůdce dnešního Halloweenu), což se shoduje s cyklem Venuše viditelné na obloze.

Změna krajiny

Ačkoliv Seahenge v roce 2049 před naším letopočtem vznikl v močálu, objevený byl na pláži. Odliv a proměnlivá vrstva písku umožnily v roce 1998 amatérskému archeologovi nalézt podivnou stavbu.

Rituály v pravěku byly někdy brutální. A dokonce i na území Česka:

Nález kostry. Ilustrační foto.
Děsivé obětování žen v pravěku: Svázané je pohřbili zaživa, rituál byl i v Česku

Experti podle The Independent zahájili vykopávky o rok později, přičemž jim práci značně ztížili aktivisté vykonávající pohanské rituály, místní obyvatelé požadující zachování památky na místě, i neustálý příliv a odliv. Archeologové však v úsilí pokračovali a nyní je Seahenge zakonzervovaný v Lynn Museum.

Při vykopávkách nalezli druhý kruh zvaný Holme II. Nacházel se pouhých sto metrů od původního místa, v průměru měl 13,2 metru.

Zemědělské usedlosti

Server Google Arts & Culture s odkazem na předchozí vědecký výzkum uvedl, že Seahenge postavili lidé žijící v malých zemědělských komunitách, kteří rovněž bydleli v jednoduchých kruhových domech. Sice nože a šípy vyráběli z pazourku, ale k vaření a skladování již používali hrnčířské nádoby. Měli již také kovové nástroje, jelikož sekery vytvořili z bronzu.

V Norfolku stále lze najít pozůstatky Holme II:

Zdroj: Youtube