Připravené jsou také šachovnice pro mužský turnaj. Celá akce se nazývá Mezinárodní šachový festival a již podle názvu je známo, že do Znojma zavítají i šachisté ze zahraničí.

V ženském turnaji nebudou chybět dřívější Znojemské královny Julia Kochetková a Eliška Richtrová. „Na listině přihlášených je již osmadvacet žen a dívek. Kromě obhájkyně Julie Kochetkové a Elišky Richtrové je zde řada zvučných jmen z reprezentace na olympiádě. Plní se též listina Královniček a dostává se tak do druhé desítky," přiblížil ředitel turnaje Josef Lahodný.

Znojemští šachisté se také snaží o výchovu nových tváří. „Početná je výprava znojemských mladých talentů. Oproti minulosti je zde početní nárůst. Ceníme si přístupu mladých trenérů a vedoucích kroužků při růstu šachové dovednosti u mladé generace," vyzdvihl Lahodný.

Dřívějších ročníků se zúčastnilo celkem 1012 žen a dívek, juniorek včetně několika seniorek ve Znojemské královně a 527 dívek ve Znojemské královničce. Průměrná výkonnost hráček první desítky je podle hodnocení ELO přes 2151. Ve Znojmě soutěžily hráčky ze čtrnácti států o titul Královny a ze šesti zemí o Královničku.

Setkání šachistů na turnaji žen a dívek se již tradičně koná v historickém městě Znojmě od roku 1987. „Turnaj získal během své historie mnoho příznivců. Ve festivalovém pojetí se bude hrát o medaile ve Znojemské královně a královničce a také o mistryni České republiky. V turnaji Grand Prix pak o další body pro celkové hodnocení v rámci ČR. Souběžně se utkají též ženy, junioři a muži o přeborníka Jihomoravského šachového svazu jednotlivců," doplnil ředitel festivalu.

Více informací o turnaji lze naleznout na webu www.znojemskakralovna.cz.

Program Mezinárodního šachového festivalu Znojmo 2013

sobota 27. dubna

Znojemská královna 8.30–18.30

Znojemská královnička 8.30–17.30

Od 8.30–16.30 se konají následující tři turnaje:

Memoriál Ing. Jana TurkaOtevřený přebor JmŠS jednotlivcůGRAND PRIX – 6. turnajOd 19.00–22.3O

Královský bleskový turnaj

neděle 28. dubna

Znojemská královna 9.00–12.30

Poté se koná slavnostní vyhlášení Miss a výsledků turnaje.