Měl to být snazší závod než loňský. Jenže extrémní změna počasí udělala z MTB maratónu Vranovská přehrada 2009 možná ještě náročnější závod, ne-li ten nejnáročnější, co se letos na Znojemsku jel. Nakonec se s téměř padesátikilometrovým přídělem vypořádal nejlépe Jiří Freidl z Náchoda.

Předpovědi počasí zněly před sobotním závodem jasně. „Počasí jsme bedlivě sledovali a věděli jsem o tom, že má přijít nějaký ten déšť. Jsem ale velký optimista, tak jsem věřil, že to nebude tak hrozné. Optimismus jsem ale ztratil v půl šesté ráno, kdy se pěkně rozpršelo,“ vzpomínal na ranní pocity ředitel závodu Miroslav Kučera.

I přes nepřízeň počasí se na start závodu postavily téměř dvě stovky nadšených cyklistů a cyklistek. Ale ne všem bylo souzeno závod dokončit. „Jedenáct cyklistů závod nedokončilo z důvodu defektu na jejich kolech. Měli jsme ale i dva případy, kdy závodníci donesli své stroje doslova na bedrech,“ ocenil soutěžního ducha dvojice startujících Kučera.

A měl pravdu. Příkladem za všechny byl Marek Kučera z ostravského týmu SK CNC Produkt, který dlouhou dobu diktoval tempo závodu. Poté píchl a dokončil závod běžecky s kolem v ruce na osmém místě.

Pro vítězství v letošním ročníku MTB maratónu si nakonec dospurtoval Jiří Friedl z Náchoda, který zvládl padesátikilometrovou trať za jednu hodinu a čtyřiačtyřicet minut. Druhý skončil loňský vítěz Nikola Ivanov a třetí dojel Tomáš Velecký. Nejlepšími ze znojemských jezdců byli čtvrtý Jiří Mikulášek a devátý Martin Vojtěch.

„Byl to sice náročný, ale opravdu dobrý závod. Takové zůstanou v duši cyklisty ať se děje, co se děje. Na takové extrémní podmínky se prostě nezapomíná,“ usmíval se po závodě zablácený, ale šťastný znojemský jezdec Martin Vojtěch.

Ženskou kategorii letos opanovala Veronika Jarošová z pražského Scott MTB teamu před Zdeňkou Němcovou z Vysočiny a brněnskou Magdalenou Krejčovou. Nejlepší závodnicí, jenž hájila domácí barvy se stala Eva Syslová.

„I přes všechny peripetie jsme se závodem nadmíru spokojeni. Nikdo se nezranil, všichni si ho v cíli chválili, takže co dodat. Snad jen aby nám příští rok přálo počasí a závod se mohl odjet ještě v masovějším počtu,“ s klidem sobě vlastním zakončil Kučera.

Cyklista Martin Vojtěch: Závod byl mnohem náročnější než loni

ROZHOVOR - Jeden z nejúspěšnějších znojemských jezdců na MTB maratónu Vranovská přehrada 2009 byl letos Martin Vojtěch.

Ostřílený závodník, jenž hájí barvy týmu Cyklo Klubu Kučera letos dojel v nabité konkurenci sedmý, zcela vyčerpaný a naprosto k nepoznání. Novou vizáž mu totiž udělalo počasí a náročná, místy blátivá trať.

Sobotní závod byl hodně o vůli a překonávání sama sebe. Jak ho hodnotíte?
Mě se hodnotí docela dobře, zejména díky umístění, kterého jsem dosáhl. Dle mého zde byla mnohem větší konkurence než na Vinařské padesátce. Závod to byl určitě těžký a k tomu se ještě přidala extrémní změna počasí, takže to procházka růžovou zahradou v žádném případě nebyla.

Oproti loňskému ročníku udělali organizátoři na trati několik změn, zejména kvůli bezpečnosti. Uvítal jste je?
Už jsem to říkal klukům, co trať stavěli. Já jsem si ji dvakrát před závodem projel a závod je možná bezpečnější, ale mnohem těžší než loni.

Podle čeho soudíte?
Není to tím, že byla trať delší, ale tím, že se během závodu dost střídá tempo. Vyjedete prudké stoupání, za ním zatáčka, sešup dolů a zase do kopce. Člověk si nemůže nasadit své tempo a podle něj si jet. Díky kopcovitému terénu je to dost roztrhané, čímž zákonitě roste i náročnost závodu.

Když vezmete závod ze svého pohledu. Přišla někde na trati nějaká menší krize a naopak?
Krize přišla, bez toho to nejde. Já měl slabší chvilku v Lančovské zátoce pod kopcem. Do té doby jsem jel s jedním klukem z Ostravy, doplňovali jsme se, ale tam jsem musel kvůli lehkým křečím povolit. On mi poodjel a už se mi ho nepodařilo dohnat.

Kde se vám tedy šlapalo naopak dobře?
Bylo to někde nad Vranovskou pláží. Tam je ten terén spíše rovinatý. S již zmíněným ostravským závodníkem jsme se střídali v udávání tempa. Tam se jelo parádně.

Závodů absolvujete během cyklisté sezony nespočet. Kam se na žebříčku oblíbenosti tento závod řadí?
Jednoznačně do top ten. Za prvé jde o závod v domácím prostředí, je zde skvělá konkurence, jede se v krásné přírodě a sjedou se sem nejen všichni cyklisté ze Znojma, ale i Ostravy či Brna, což samotnému závodu dodává na atraktivitě.