Jak jste se dostali k Extreme 790?
Oslovilo nás Město Znojmo, abychom pomohli s organizací. Otcem toho nápadu je Jan Grois. Když slavilo Znojmo 790 let, chtělo k tomuto výročí pořádat i nějakou sportovní akci. Přišlo se na to, že když se pětkrát vyběhnou schody na radnici, je to dohromady 790. První ročník se chytil a nyní pořádáme již třetí ročník. Závod je čím dál propracovanější a populárnější. Zájemci během tří a půl hodiny naplnili kapacitu závodu.

Kdo se vám hlásí?
Zájem mají jak profesionální sportovci, tak i široká veřejnost. Letos poběží například hokejisté Orli Znojmo, extraligový TJ Floorbal Znojmo, američtí fotbalisté Znojmo Knights, náš tým Rabbits a již podruhé také kanoisté Dukly Praha. Dohromady startuje jednatřicet mužstev. Kapacita je omezena proto, abychom vše stíhali a závod proběhl v rozumném čase.

Na co se mohou těšit diváci?
Závod moderují Martina Pártlová a Miroslav Hrabě. Naši fanoušci mohou akci sledovat na velkoplošné obrazovce a zároveň kdekoli na světě online na Youtube. Kamery budou rozmístěny na schodech radnice, takže lze sledovat, kde se kdo nachází a jak si na trati vede. Petr Faraga, který přenos zajišťuje, jej stále vylepšuje. Kromě toho bude u radnice doprovodný program pro soutěžící, fanoušky i děti, ochutnávka vín a občerstvení.

Jedná se vlastně o charitativní závod…
Výtěžek ze startovného, které je tisíc korun za tým, jde na pomoc Nelle Liškové, která trpí těžkým onemocněním ledvin. Město Znojmo každý rok vybere, komu výtěžek předá.

Vy se na akci významně podílíte s vaším sportovním klubem Rabbits. Jak se tento klub dal dohromady?
Skupina Rabbits vznikla v roce 2013 z lidí, kteří chodili na mé tréninky, a z běžeckých nadšenců. Začali jsme běhat různé překážkové závody typu Spartan Race a pokračovali závody jako Běhej lesy, Run Czech. Amatérským běžcům se zalíbilo, že mohou za někoho závodit a mít vlastní dresy. Přidali se k nám i sponzoři, takže jsme mohli financovat startovné. Skupina se postupně vyprofilovala. Někteří nás opustili, někteří zůstali, přišel někdo nový. Někdo to bere víc profesionálně, někdo vůbec překážkové běhy neabsolvuje a běhá jen silniční závody.

Jakub Šigut
∙ 38 let
∙ kondiční trenér
∙ vystudoval FTVS UK Praha
∙ vede sportovní klub Rabbits
∙ stojí za sítí dámských fitness center hany bany
∙ s Davidem Burianem mají projekt Fitness Clinic ve znojemském Gladork Gymu

Proč jste zrovna Rabbits?
Vzniklo to náhodně. Jsem majitelem frančizy hany bany, které má v logu zajíce. Nechtěl jsem, abychom běhali přímo pod hany bany, protože se jedná o čistě dámská fitness centra. Chytlo se Rabbits (anglicky zajíc - pozn. red.) a zůstali jsme u toho.

Běháte jako zajíci?
Jsme rychlí jako zajíci.

Jaké máte s Rabbits plány?
Chceme pomoct veřejnosti objevit krásu běhu. Můžou se na nás obrátit, poradíme jim, mohou jet s námi na závody. Je to pro všechny, i pro děti. Máme mezi námi lidi, kteří už umí trénovat. Jsme rádi, že můžeme spolupořádat seriál závodů znojemského běhání, protože to dává logiku. Pomáháme s organizací a můžeme i závodit. Člověk začne s místními závody, a pak se dostane například až na maratón do Vídně, Salcburku, kde běžel také náš nejlepší a nejrychlejší běžec Vojěch Čabala. Chtěli bychom do Znojma dostat Night Run. Je to noční běh městem, který se koná v různých městech.

Kromě toho všeho jste i kondičním trenérem…
Máme v Gladork Gymu projekt Fitness Clinic, kde děláme silově kondiční přípravu sportovců. Teď zrovna jsme v plné letní přípravě Orlů Znojmo a florbalistů TJ Znojmo. Dále se staráme o plavce z PK Znojmo a kolega David Burian má na starosti kondiční přípravu profesionálního boxera Dominika Musila. Mimo to se věnujeme samozřejmě soukromým tréninkům.

Jak je těžké trénovat sportovce? Chce se jim?
Také mají své dny. Oni ale musí. Ví, že to dělají pro sebe. Tělo je jejich pracovní nástroj a záleží na tom, jak si ho na sezonu připraví. Někdy toho mají plné zuby. Letos jsou tréninky opravdu náročné. Velmi nás překvapili florbalisté. Jsou to amatéři, kteří se letní přípravě věnují teprve po práci. Zápal a nadšení jsou z jejich strany neskutečné, proto jsou také tam, kde jsou. Hrají nejvyšší soutěž.

Stojíte za sítí ženských fitness center hany bany. Jaké jsou ženy v trénincích?
Náročné. Vyžadují kvalitu a hezké zázemí. No a pak je to pořád dokola, zhubnout, přibrat, zhubnout, přibrat a pak zase co nejrychleji zhubnout.

Co vás na sportu baví?
Svoboda, která v něm je. Pohyb. Když se pár dní nehýbu, necítím se dobře. Určitě existuje závislost na pohybu.