Je jedním z nejznámějších, ne-li vůbec nejznámějším amatérským sportovním klubem ve Znojmě. A stačí vyslovit jedno běžné příjmení a drtivá většina místních hned ví, o jaký sport jde. Letos by Cyklo Klubu Kučera předávali na úřadě občanský průkaz. Slaví totiž své patnáctiny.

Prvním a zatím nejdéle sloužícím předsedou znojemského Cyklo Klubu Kučera byl sám Miroslav Kučera, známý znojemský obchodník s koly a dalším cyklistickým a sportovním vybavením a především velký fanda cyklistického sportu.

„Já jsem se o jiný cykloklub staral už dřív, tehdy to byl klub TJ Podyjí, který tu byl někdy od roku 1986. Když jsem pak začal podnikat, tak jsem s tímto klubem skončil. Ale když Tonda Kotáb začal závodit na kole, tak vlastně kvůli tomu jsme ve třech lidech založili Cyklo Klub Kučera. Proč vznikl pod mým jménem? Tehdy se to tak nosilo. Dnes už bych to neudělal,“ říká dnes Kučera.

Miroslav Kučera pracoval jako předseda klubu zhruba do roku 2004. „Pak jsem s vedením klubu skončil. Současně jsem chtěl, aby se název klubu změnil. Především kvůli mým podnikatelským aktivitám a také proto, že jsem už s vlastním klubem neměl prakticky nic společného. Jeho akcí se ale účastním dodnes,“ dodává.

Od prosazování změny v názvu klubu však postupně upustil. „Když mi kluci řekli, co všechno by se muselo změnit a že by pak museli prakticky znovu začínat od nuly, tak jsem na tom přestal trvat,“ konstatuje Kučera.

Sám se dodnes na různých akcích i podílí. „Členům klubu poskytuji v obchodě slevy. Vždycky jsem se snažil dbát o to, aby moje jméno v názvu klubu bylo prezentováno na co možná nejvyšší úrovni. A když se něco nedaří teď, když už na chod nemám vliv, tak to těžce nesu,“ doplňuje.

Dnes má Cyklo Klub Kučera kolem sto dvaceti členů. „Máme silniční sekci, asi třicet členů je v sekci horských kol, pak máme další sportovce v disciplínách sjezd a free-ride a největší skupinu tvoří junioři. To jsou cyklisté do patnácti let, pravidelně jich jezdí asi sedmdesát,“ vypočítává nynější předseda klubu Luděk Jelínek.

Největšími akcemi každého roku jsou pro CKK květnový Silniční marathón Evropa, červnová Velká cena města Znojma či seriál závodu dětských kol VZP Cup. „Organizačně se podílíme i na Vinařské padesátce a Lančovském marathónu. K tomu děláme spoustu společenských akcí, vyjížděk pro veřejnost a podobně,“ říká Jelínek.

Díky CKK vznikla na Znojemsku, jako vůbec na prvním místě v zemi, takzvaná místa první technické pomoci. „Dnes už jich je po regionu rozesetých určitě přes třicet. O službu je velký zájem, v průběhu sezony musíme jak lékárničky, tak kufry s náhradními díly několikrát doplňovat. Pokud nám to situace umožní, chtěli bychom udržet vysoký standard klubu jak po sportovní stránce, tak po kulturní,“uzavírá Jelínek.